Technologia ‚Video 360º’ to już nie tylko ciekawostka. W tym miesiącu firma Nvidia zapowiedziała nowe narzędzia dla deweloperów VRWorks 360, które pozwolą na nagrywanie, zszywanie i strumieniowanie sferycznych filmów VR w czasie rzeczywistym. Dowiedzieliśmy się także, że Telewizja Polska pracuje nad rozszerzeniem usługi TVP VoD o player wyświetlający filmy 360º.

Zanim jednak to nastąpi zapraszamy na comiesięczne podsumowanie wybranych przez nas najciekawszych filmów 360º, które pojawiły się w serwisie YouTube. Dużą część lipcowego zestawienia wypełniają polskie produkcje.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje aplikacja Virtual Desktop, która posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Oprogramowanie dostępne jest na platformie Steam w cenie 14,99€.

Godzinna wycieczka 360º po stolicy Korei Północnej

Dzięki technologii VR możemy odbyć wycieczkę po mieście Pjongjang, stolicy Korei Północnej – najbardziej odizolowanego kraju na świecie. Autorem tego unikatowego godzinnego filmu 360º jest pochodzący z Singapuru fotograf Aram Pan, który od 2013 roku prowadzi projekt DPRK 360. Więcej na temat kulisów powstawania filmu pisaliśmy w tym miejscu.

Pokemon GO 360

Tak, zgadliście. Najpopularniejszym filmem 360-stopni w lipcu (ponad 2 miliony wyświetleń) był ten, w tytule którego znajdziecie magiczne słowo Pokemon. Jeżeli temat Pokemon GO wywołuje u Was pozytywne reakcje zapraszamy do przeczytania dwóch naszych tekstów, które opublikowaliśmy na łamach portalu w związku z technologią rozszerzonej rzeczywistości, na której opiera się interfejs popularnej gry (Link 1 & Link 2).

Druga część filmu znajduje się tutaj.

Teledysk 360 – Joe Flizzow

Dużą popularnością cieszył się także teledysk, który nakręcił raper Joe Flizzow.

Defilada lotnicza – Szczyt NATO Warszawa 2016

Dla uczczenia Szczytu NATO nad Stadionem Narodowym w Warszawie przeleciało w szyku defiladowym kilkadziesiąt samolotów reprezentujących Siły Powietrzne RP oraz krajów członkowskich NATO.

Wimbledon – Andy Murray

Sferyczne doświadczenie będące częścią kampanii reklamowej motoryzacyjnej marki Jaguar.

Tour de France 2016

Wideo 360 opublikowane na oficjalnym kanale Le Tour De France.

Juno: Mission to Jupiter 360

Narracyjne doświadczenie 360 opublikowane przez NASA. Tak właśnie mogą wyglądać w przyszłości programy popularnonaukowe.

Woodstock 2016

Rozpoczęcie przystanku Woodstock 2016.

Skok na bungee.

Z perspektywy tłumu…

Parada motocyklowa (by cbtr.pl)

Euro 2016

Marsylianka odśpiewana przez francuskich kibiców przed półfinałowym mecze Francja – Niemcy.

Drifting z Kubą Przygońskim

Drifting z polskim rajdowcem Jakubem Przygońskim. Produkcja: Flux-VR.

Copa Coca-Cola

Kolejna polska produkcja od Flux-VR, tym razem zarejestrowana podczas turnieju piłki nożnej Copa Coca-Cola.

AutoCentrum.pl

Na kanale AutoCentrum.pl pojawił się odcinek prezentujący pracę na planie na przykładzie testu Mercedesa GLS. Produkcja: VR Premium.

360 Test Drive – Renault Mégane GT

Jeżeli już jesteśmy przy samochodach to firma Renault opublikowała 360-stopniowe testy nowego modelu Mégane GT.

ESL Katowice – Intel Extreme Masters

360-stopniowy materiał nakręcony podczas katowickiej imprezy Intel Extreme Masters przez popularną w branży 360 VR firmę Jaunt VR. Pełną wersję filmu można obejrzeć na stronie Jaunt oraz dzięki aplikacji wydanej na najpopularniejsze gogle VR.

The Secret of Monkey Island – Intro

Piotr Loj z firmy LojKe przygotował sferyczny materiał, dzięki któremu możemy zobaczyć jak mogłoby wyglądać intro klasycznej gry przygodowej The Secret of Monkey Island na goglach VR.

Zakręcona Magia

Filmy w 360-stopniach kręci już także polski magik prowadzący kanał Magic of Y.

Rzeka Muzyki – Bydgoszcz 2016

Film 360 z cyklicznej imprezy „Rzeka Muzyki” odbywającej się w Bydgoszczy przy Amfiteatrze Opery Nova. Produkcja: Geek Work.

Kamera Samsung Gear 360 – Unboxing i pierwsze wrażenia

Po polsku…

Przykładowe nagranie w 360-stopniach:

Recenzję kamery Gear 360 przygotowaną przez autora filmu – Michała Barczaka – dla naszego portalu przeczytacie w tym miejscu.

Pogromcy mitów

Adam Savage pokazuje jak przyrządzić krewetki z grilla.

Przełamać strach przed wodą…

Szwedzi wpadli na pomysł jak zachęcić dzieci, które nie potrafią pływać do przezwyciężenia strachu przed wodą. Wraz z energetyczną spółką E.ON utworzono program terapeutyczny opierający się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, a mianowicie mobilnych gogli Cardboard oraz filmu 360º, który możecie obejrzeć poniżej. Więcej na temat inicjatywy pisaliśmy w tutaj.

Glastonbury Festival

Disney – Dream Tree

Wyścigi strusi

Manhattanhenge

Jak podaje Wikipedia Manhattanhenge to zjawisko powstające, gdy zachodzące Słońce ustawia się w jednej linii z głównymi ulicami Manhattanu. Można je zaobserwować dwa razy do roku.

Lot helikopterem

Przelot helikopterem w okolicy kanadyjskiego miasta Vancouver z podróżnikiem Louisem Cole.

Hidden Villlage, Grand Canyon

Never Trust a HACKER

Vienna Summer Night Concert

Moloteka – Gdańsk Brzeźno

By 360experts.pl

Zobacz także: Najciekawsze filmy 360º – czerwiec 2016