Według firmy Google w ciągu ostatnich trzech miesięcy podwoiła się liczba materiałów 360º przesyłanych do serwisu YouTube. Przede wszystkim jest to zasługa coraz tańszych kamer sferycznych, które w ostatnim czasie wypuścił na rynek konsumencki m.in. Samsung (Samsung Gear 360) czy też polska firma Goclever (Goclever Extreme 360).

Jak co miesiąc zapraszamy na przegląd najciekawszych filmów 360º, które pojawiły się we wspomnianym serwisie. Jest to w tej chwili najpopularniejsza platforma video umożliwiająca odtwarzanie sferycznych materiałów bezpośrednio na goglach wirtualnej rzeczywistości.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje aplikacja Virtual Desktop, która posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Oprogramowanie dostępne jest na platformie Steam w cenie 14,99€.

Olimpijskie stadiony z dawnych lat

New York Times opublikował wyjątkowe sferyczne panoramy stworzone ze starych zdjęć przedstawiających olimpijskie stadiony z dawnych lat.

Wśród zrekonstruowanych obiektów znajdziemy m.in. słynny grecki Panathinaiko (Stadion Panateński), na którym odbyły się w 1896 roku pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Następnie mamy okazję zajrzeć do Los Angeles w 1932 roku na Memorial Coliseum oraz na stadion olimpijski w Mexico City w 1968 roku. Nie mogło także zabraknąć pekińskiego „Ptasiego gniazda”. Dalsza część filmu przedstawia przelot nad Rio, a także kilka migawek z miasta gospodarza tegorocznych Igrzysk Olimpijskich.

The Fight for Falluja

Kolejna produkcja The New York Times, który tym razem opublikował sferyczny film dokumentalny nakręcony podczas odbijania irackiego miasta Falludża z rąk bojowników ISIS.

Welcome to Aleppo

Jeszcze jeden materiał zarejestrowany w strefie wojny. Tym razem odwiedzimy syryjskie Aleppo, a w zasadzie jego ruiny.

Rio 2016

Prezentacja Parku Olimpijskiego.

Wizytówka Rio.

Wycieczka po obiektach olimpijskich.

Brazylia świętuje złoty medal w turnieju piłki nożnej.

Reakcja Maracany na gol Neymara w finałowym meczu z Niemcami.

Simon’s Cat

W 360-stopniach zrealizowany został także odcinek popularnej humorystycznej animacji Simon’s Cat tworzonej przez Simona Tofielda, przestawiającej przygody wiecznie głodnego domowego kota.

Mastercard Brasil

Najpopularniejszym filmem 360º w sierpniu została brazylijska reklama Mastercard, którą wyświetlono 4 miliony razy.

Don’t Breathe 360

Drugie miejsce (2,2 mln odsłon) przypadło sferycznej produkcji nakręconej w celach promocyjnych wchodzącego we wrześniu do kin dreszczowca „Nie oddychaj” (ang. „Don’t Breathe”)

Brazylijskie fawele

Na podium (1,6 mln odsłon) znalazła się także inna brazylijska produkcja, tym razem przedstawiająca słynne fawele.

24h Le Mans 2016 – Ford GT

Doświadczenie zarejestrowane w trakcie tegorocznego 24-godzinnego wyścigu na torze w Le Mans.

Stranger Things – VR / 360 Experience

Amerykański serial „Stranger Things” produkowany przez Netflix to bez wątpienia jedno z największych telewizyjnych odkryć tego roku. Jego twórcy przygotowali nawiązujące do fabuły 360-stopniowe doświadczenie.

Nerve – VR Dare

Poprzez wirtualną rzeczywistość promuje się także studio filmowe Lionsgate, którego najnowszy film „Nerve” otrzymał dedykowane doświadczenie 360 VR. Swoją drogą poniższy materiał może się świetnie sprawdzić w walce z lękiem wysokości.

Ben-Hur – wyścigi rydwanów

Kolejny film 360º promujący jedną z ostatnich kinowych nowości.

Mój przyjaciel smok

Wideo 360º na bazie nowej disnejowskiej produkcji „Mój przyjaciel smok”.

Marsjańska panorama

Panorama złożona ze zdjęć wykonanych przez marsjański łazik Curiosity.

Discovery VR – Harley And The Davidsons

Gruzja w 360º

Autorzy bloga Podróże Busem Przez Świat opublikowali sferyczny materiał z wycieczki do Gruzji.

Google Spotlight Story: Buggy Night

Kolejny film z cyklu Spotlight Story, produkowanego przez firmę Google. Jest to seria krótkich 360-stopniowych filmów przeznaczonych głównie na gogle typu Cardboard, których kolejne odcinki udostępniane są poprzez bezpłatną mobilną aplikację. Tym razem będziemy świadkami nocnego życia robali.

Nestlé

Pomysłowa reklama firmy Nestle

Game of War: Fire Age 360

Sferyczny materiał promujący mobilną grę Game of War: Fire Age.

Bionic Bar

VR Premium Showreel 2016

Showreel wrocławskiej firmy VR Premium zajmującej się produkcją filmów 360º.

Jak nie kręcić filmów 360º

Na zakończenie ciekawostka dla osób posiadających kamerę 360º. Na kanale YouTube Creator Academy opublikowano materiał ukazujący na przykładach w jaki sposób nie powinno się kręcić filmów 360-stopni.

Zobacz także: Najciekawsze filmy 360º – lipiec 2016