360-stopniowe filmy to jeden z najpopularniejszych obecnie trendów wśród posiadaczy gogli wirtualnej rzeczywistości. Nowy gatunek kinematografii właśnie po raz drugi podbił serca gości festiwalu filmowego Sundance. Szerzej o tym wydarzeniu przeczytacie na łamach vrHunters.pl tutaj, tymczasem zapraszamy na podsumowanie najciekawszych (naszym zdaniem) filmów 360º, które pojawiły się w serwisie YouTube w styczniu.

Przy okazji zapraszamy także na podsumowanie najciekawszych filmów z 2015 roku, które opublikowaliśmy w dwóch częściach (część 1 i część 2).

UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można oglądać za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli Cardboard oraz Samsung Gear VR. W przypadku posiadaczy gogli VR Oculus Rift w wersji DK2 polecamy darmowy program Virtual Desktop (najnowsza wersja do pobrania tutaj), który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa oraz możliwość ich zapisania na dysk (lepsza jakość).

Dreams of Dalí

Doświadczenie VR „Dreams of Dali” jest częścią wystawy „Disney and Dalí: Architects of the Imagination” zorganizowanej przez Muzeum Salvadora Dali w amerykańskim mieście St. Petersburg na Florydzie. Aplikacja pozwala osobom zwiedzającym muzeum „wskoczyć” za pomocą gogli Oculus Rift do wnętrza obrazu i poruszać się po świecie inspirowanym surrealistycznymi dziełami słynnego katalońskiego malarza. Autorem aplikacji jest agencja marketingowa Goodby Silverstein & Partners, która przygotowała również 360-stopniowy film.

Buckingham Palace Expedition

Blisko 10-minutowa wirtualna wycieczka z przewodnikiem po Pałacu Buckingham.

Life of Rome – Forum Romanum 360º

Breakout Studios – twórcy należącej do gatunku Massively Multiplayer Online RPG (MMORPG) gry VR „Life of Rome” – opublikowali 360-stopniowy film przedstawiający Forum Romanum, jedną z lokacji dostępnych w zapowiadanej na 2016 rok produkcji. Szerzej na temat gry pisaliśmy w tym miejscu.

Sport 360

Wilder vs. Szpilka Knockout – 360-stopniowy skrót niedawnej walki bokserskiej o mistrzostwo świata organizacji WBC, w której Artur Szpilka zmierzył się z Deontayem Wilderem. Nagranie zawiera kilka ujęć nakręconych podczas przygotowań do gali, zdjęcia z szatni oraz wejścia bokserów na ring, a także wybrane momenty pojedynku wieczoru, w którym wystąpił polski pretendent do tytułu mistrza świata.

Kibice Liverpoolu odśpiewują słynne „You’ll Never Walk Alone”.

EXTREME Drift Allstars – produkcja dla fanów driftu.

KITZ 360 – tym razem coś dla fanów narciarstwa alpejskiego

Wirtualna wycieczka po stadionie i historii baseballowego zespołu Kansas City Royals.

Warsaw Games Week 2015

360-stopniowa relacja z zeszłorocznych targów gier Warsaw Games Week 2015 (produkcja VRtake).

SWISS A321 and Patrouille Suisse (Lauberhorn race 2016)

The Forest – 360 Experience

Podróże 360

Przejażdżka po Las Vegas

Tajlandia

Zapora Hoovera

Mont Blanc

Olsztyn zimą (produkcja Future Pictures)

Discovery VR

Ekipa Discovery odwiedziła miasto Austin w Texasie gdzie nagrała m.in. słynne Graffiti Park oraz katedrę zbudowaną z przedmiotów z odzysku.

Najczęściej oglądane w styczniu 2016

Wirtualny salon samochodowy (1,5 milionów wyświetleń)

Pepsi Music Underground – Argentina (1,4 milionów wyświetleń)

JJ Lin – A Song for You Till the End of Time (1,1 milionów wyświetleń)

FFZERO1 Concept (1 milion wyświetleń)

Great White Sharks 360 Video 4K (ponad 700 tysięcy wyświetleń)

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze filmy 360º w roku 2015 (część 1 i część 2)