Zapraszamy na drugą część podsumowania najlepszych i najciekawszych naszym zdaniem filmików 360 stopni, które ukazały się w ubiegłym roku w serwisie YouTube.

Pierwsza część podsumowania 2016 roku dostępna jest w tym miejscu.


UWAGA: Wszystkie poniższe materiały można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS) oraz Daydream (Android). W przypadku konsumenckich wersji gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Użytkownicy gogli PlayStation VR mogą je uruchomić dzięki aplikacji YouTube dla konsoli PS4.


Defilada lotnicza – Szczyt NATO Warszawa 2016

Dla uczczenia Szczytu NATO nad Stadionem Narodowym w Warszawie przeleciało w szyku defiladowym kilkadziesiąt samolotów reprezentujących Siły Powietrzne RP oraz krajów członkowskich NATO.


Godzinna wycieczka 360º po stolicy Korei Północnej

Dzięki technologii VR możemy odbyć wycieczkę po mieście Pjongjang, stolicy Korei Północnej – najbardziej odizolowanego kraju na świecie. Autorem tego unikatowego godzinnego filmu 360º jest pochodzący z Singapuru fotograf Aram Pan, który od 2013 roku prowadzi projekt DPRK 360. Więcej na temat kulisów powstawania filmu pisaliśmy w tym miejscu.


Olimpijskie stadiony z dawnych lat

New York Times opublikował wyjątkowe sferyczne panoramy stworzone ze starych zdjęć przedstawiających olimpijskie stadiony z dawnych lat.

Wśród zrekonstruowanych obiektów znajdziemy m.in. słynny grecki Panathinaiko (Stadion Panateński), na którym odbyły się w 1896 roku pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Następnie mamy okazję zajrzeć do Los Angeles w 1932 roku na Memorial Coliseum oraz na stadion olimpijski w Mexico City w 1968 roku. Nie mogło także zabraknąć pekińskiego „Ptasiego gniazda”. Dalsza część filmu przedstawia przelot nad Rio, a także kilka migawek z miasta gospodarza tegorocznych Igrzysk Olimpijskich.


Przegląd filmów o wirtualnej rzeczywistości

Na kanale Raging Cinema pojawił się interesujący materiał wideo zrealizowany w technologii 360-stopni przestawiający historię tradycyjnych filmów, w których przewija się wątek wirtualnej rzeczywistości. Autorzy wybrali 25 produkcji światowej kinematografii zrealizowanych na przestrzeni 40 lat. Każdy z nich porusza temat technologii Virtual Reality bądź kreowania wirtualnych przestrzeni.


Planet Earth 360

W brytyjskiej TV zadebiutowała druga seria wielokrotnie nagradzanego serialu przyrodniczego Planeta Ziemia – w niezwykły sposób dokumentującego ziemską naturę. Twórcy programu słynącego z bardzo wysokiej jakości realizacji materiałów rozpoczęli publikację 360-stopniowych sferycznych filmów, które możemy obejrzeć przy użyciu gogli VR.


Journey To The Edge Of Space

Podróż na wysokość ponad 90.000 stóp (27,4 km) do stratosfery. Jest to prawdopodobnie pierwszy tego typu materiał nakręcony kamerą 360º. Jak twierdzą autorzy filmu kamera sferyczna nigdy dotychczas nie osiągnęła takiej wysokości.


The Fight for Falluja

Sferyczny film dokumentalny nakręcony podczas odbijania irackiego miasta Falludża z rąk bojowników ISIS.


Welcome to Aleppo

Jeszcze jeden materiał zarejestrowany w strefie wojny. Tym razem odwiedzimy syryjskie Aleppo, a w zasadzie jego ruiny.


360 w kosmosie

Rosyjska telewizyjna stacja informacyjna RT udostępniła pierwsze w historii materiały nakręcone w formacie 360-stopni, które zarejestrowane zostały w przestrzeni kosmicznej. Ich autorem jest kosmonauta Andriej Borisienko. Udało mu się uchwycić w „sferycznym kadrze” warunki w jakich odbywają swoją służbę pracownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rosjanie opublikowali także pierwsze sferyczne wideo przedstawiające odrzutowiec przekraczający granicę stratosfery.


Juno: Mission to Jupiter 360

Narracyjne doświadczenie 360 opublikowane przez NASA. Tak właśnie mogą wyglądać w przyszłości programy popularnonaukowe.


Zorza polarna

Zorza polarna nad jeziorem Kashwitna na Alasce.


Wimbledon – Andy Murray

Sferyczne doświadczenie będące częścią kampanii reklamowej motoryzacyjnej marki Jaguar.


Euro 2016

Marsylianka odśpiewana przez francuskich kibiców przed półfinałowym mecze Francja – Niemcy.


Tour de France 2016

Wideo 360 opublikowane na oficjalnym kanale słynnego wyścigu kolarskiego Tour De France.


Drifting z Kubą Przygońskim

Drifting z polskim rajdowcem Jakubem Przygońskim.

Ciąg dalszy na stronie 2