Posiadasz deweloperską wersję gogli Oculus Rift i chciałbyś obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości filmy nakręcone w 360 stopniach? Co prawda twórcy headsetu odpuścili sobie na razie opracowanie dedykowanego oprogramowania, koncentrując się bardziej na tworzeniu imersyjnych treści (patrz: Oculus Story Studio), to jednak lukę szybko wypełnili niezależni programiści. Na chwilę obecną istnieje już kilkanaście aplikacji oferujących możliwość uruchomienia filmów VR. Postanowiliśmy przyjrzeć się najciekawszym z nich.

Virtual Desktop

O aplikacji wyświetlającej pulpit komputera na goglach VR pisaliśmy już jakiś czas temu na łamach vrHunters. Oprogramowanie odtwarza właściwie wszystko to co jesteśmy w stanie uruchomić na tradycyjnym monitorze. Virtual Desktop możemy polecić również z tego względu, iż dodatkowo pozwala na odpalenie filmów 360º udostępnionych w serwisie YouTube. O tym jak to zrobić przeczytacie w tym miejscu.

Pobierz Virtual Desktop

LiveViewRift

Jest to jeden z najpopularniejszych programów wśród społeczności użytkowników Oculusa. Charakteryzuje się wysoką stabilnością działania, bezproblemowym śledzeniem ruchów głowy, bogatą konfiguracją oraz wysoką wydajnością. LiveViewRift jest aplikacją bezpłatną i oprócz trybu 3D 360 pozwala także na uruchomienie tradycyjnych filmów w wirtualnej sali kinowej, na panoramicznym zakrzywionym monitorze, a nawet na starym TV.

Pobierz LiveViewRift

Total Cinema 360 Oculus Player

Aplikacja oprócz obsługi gogli Oculus Rift, posiada także oddzielne wersje dla kartonowych gogli Cardboard działających ze smartfonami z systemem Android i iOS.

Pobierz Total Cinema 360 Oculus Player

Riftmax

Riftmax nie jest typowym odtwarzaczem filmów 360º dla wirtualnej rzeczywistości, ale postanowiliśmy umieścić go w zestawieniu. Aplikacja jest w zasadzie salą kinową wraz z zapleczem, a dodatkowo pełni funkcje społecznościowe. Oprócz zorganizowania prywatnego maratonu filmowego możemy także zaprosić na wspólny seans znajomych i na bieżąco komentować obecnie odtwarzany materiał. Twórcy Riftmaxa organizują nawet własne ‚eventy’ takie jak np. „Karaoke Night”. W ubiegłym roku główna sala kinowa stałą się areną ceremonii wręczenia branżowych nagród Virtual Reality Awards 2014.

Pobierz Riftmax

CINEVEO

Najbardziej kontrowersyjna ze wszystkich propozycji. Autor aplikacji CINEVEO zasłynął wśród społeczności VR w związku z nieuczciwą konkurencją oraz kiepskim podejściem do klienta (do poczytania tutaj [eng]), w związku z czym program znalazł się na czarnej liście kilku serwisów agregujących aplikacje wirtualnej rzeczywistości. Pomijając powyższe aplikacja posiada podobne możliwości do Riftmax (z wyjątkiem opcji społecznościowych) i umożliwia oglądanie filmów w prywatnej sali kinowej i wielu innych klimatycznych lokacjach takich jak np. kino samochodowe. Pełna wersja CINEVEO sprzedawana jest w cenie 9,99$.

Oficjalna strona CINEVEO

VR Player

Aplikacja dla użytkowników pierwszej deweloperskiej wersji Oculusa (DK1). Z dev-kitem Oculus Rift DK2 niestety nie radzi sobie najlepiej.

Pobierz VR Player

Inne „Video Playery” VR

Zaprezentowane powyżej aplikacje powinny sprostać wszystkich Waszym oczekiwaniom, jednakże jeżeli szukacie przyzwoitych alternatyw możemy polecić także: MaxVR (9.99$), Kolor Eyes (bezpłatna aplikacja dzięki której uruchomimy filmy VR 360º w jakości 8K), Whirligig (aplikacja ceniona za wysoki komfort pracy) oraz VLCRiftPlayer (posiada wsparcie dla napisów).

Jeżeli znacie jakieś inne warte polecenia odtwarzacze VR dla 360-stopniowych filmów koniecznie dajcie znać w komentarzach.