Next VR podpisało wieloletnią umowę z telewizyjnym kanałem sportowym FOX Sports. W ciągu najbliższych pięciu lat firma przeprowadzi transmisje „na żywo” w 360-stopniach na gogle wirtualnej rzeczywistości z największych amerykańskich wydarzeń sportowych.

Transmisje dostępne będą dla posiadaczy mobilnych gogli Samsung Gear VR (poprzez aplikację Next VR) począwszy od najbliższej niedzieli, kiedy to odbędzie się 58. edycja legendarnego wyścigu serii NASCAR – DAYTONA 500.

Realizatorzy obiecują możliwość obserwacji wyścigu z trzech różnych punktów (linia startu, miejsce pośrodku toru oraz pit-stop), jednakże nie będziemy mogli wybrać dowolnej kamery, bowiem widok będzie zmieniać się w zależności od wydarzeń na torze. Na obraz zostanie nałożona stosowna grafika, która podobnie jak w tradycyjnych transmisjach telewizyjnych poinformuje widza o aktualnych wynikach i przekaże najważniejsze statystki. Całość uzupełni komentarz dziennikarza relacjonującego aktualną sytuację na torze.

NextVR Nascar

„Pracowaliśmy z FOX Sports od ponad roku testując przekazy na żywo w wirtualnej rzeczywistości w wielu różnych dyscyplinach sportowych. Ta dalekosiężna umowa jest dowodem na to, że nasza technologia jest w stanie zapewnić ekscytującą i atrakcyjną opcję doświadczenia wielkich sportowych imprez w wirtualnej rzeczywistości” – powiedział prezes wykonawczy NextVR, Brad Allen.

Next VR to pionierzy w dziedzinie przeprowadzania transmisji z wydarzeń sportowych na gogle Virtual Reality. Szczegóły nowo podpisanej umowy nie są jawne, ale wskazówek na temat pozostałych dyscyplin sportowych możemy poszukać w poprzednich testowych bezpośrednich transmisjach VR przeprowadzanych przez firmę.

Jakiś czas temu poprzez gogle Gear VR można było obejrzeć „na żywo” galę bokserską Premier Boxing Champions, a także pierwszą publiczną transmisję VR z meczu NBA. Wcześniej podobne próby podjęto m.in. podczas meczu piłkarskiego Manchester United – FC Barcelona, wyścigu serii NASCAR, meczu drużyn hokejowej ligi NHL czy prestiżowego golfowego turnieju US OPEN. Całkiem niedawno NextVR wspólnie z CNN przeprowadziło livestream VR z debaty prezydenckiej Demokratów, a także transmisję z konferencji dla deweloperów – Oculus Connect 2.

NextVR8

Firma nie ogranicza się tylko do terytorium Stanów Zjednoczonych. Obecnie NextVR przebywa w norweskim Lillehammer gdzie odbywają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. Użytkownicy gogli Samsung Gear VR mogli już obejrzeć uroczystość ceremonii otwarcia, a do końca tego tygodnia podobne transmisje przeprowadzane będą z przebiegu rywalizacji w konkurencjach takich jak skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie i half-pipe. Zainteresowanych odsyłamy do bezpłatnej aplikacji NextVR w oficjalnym sklepie dla Gear VR, gdzie można znaleźć również archiwalne wydarzenia zarejestrowane przez firmę.

Według analityków technologie wirtualnej rzeczywistości mogą być prawdziwym przełomem w procesie dostarczania przekazów wideo z ważnych wydarzeń sportowych. Część z nich sugeruje, że rynek transmisji sportowych VR może być warty nawet 4 miliardy dolarów. Nielimitowana sprzedaż biletów to łakomy kąsek także dla największych klubów sportowych, które będą mogły pomieścić na swoich wirtualnych stadionach setki tysięcy, a nawet miliony kibiców z całego świata, w większości tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na fizyczną obecność na meczu ze względu na koszty podróży czy wysokie ceny biletów.

NextVR7

Perspektywa oglądania meczu z trybuny VIP, okolicy ławki rezerwowych czy innych atrakcyjnych miejsc widokowych, może być dla wielu fanów futbolu i pozostałych dyscyplin sportowych interesującą alternatywą wobec tradycyjnych transmisji, nawet jeśli są one wyświetlane na największych współczesnych telewizorach.