Twórcy kolejnej przeglądarki internetowej ogłosili swoje plany wobec wsparcia dla standardu WebVR. W przyszłości różnego rodzaju aplikacje wirtualnej rzeczywistości uruchomimy bezpośrednio z Microsoft Edge, domyślnej przeglądarki systemu Windows 10.

WebVR jest standardem opracowywanym wspólnymi siłami m.in. przez twórców przeglądarek Mozilla i Opera oraz firmę Google (Chrome). Jeżeli wszystko pójdzie po ich myśli, w niedalekiej przyszłości możliwe stanie się uruchamianie gier, aplikacji i różnego rodzaju doświadczeń VR na goglach wirtualnej rzeczywistości bezpośrednio z poziomu przeglądarki www.

Do wielkiej trójki właśnie dołączył Microsoft, który ogłosił plany wdrożenia standardu do nowej przeglądarki Edge. Aplikacja po raz pierwszy pojawiła się wraz z premierą systemu Windows 10, gdzie zastąpiła wysłużoną i coraz mniej popularną przeglądarkę Internet Explorer.

Standard WebVR wykorzystuje już m.in. serwis Sketchfab, w którym każdy może umieścić swój własny model 3D na podobnej zasadzie jak robią to użytkownicy YouTube z materiałami filmowymi. Przesłany obiekt można później osadzić na stronie internetowej i obejrzeć go na goglach VR bezpośrednio z przeglądarki.

Obecnie obsługę WebVR umożliwia eksperymentalna wersja Chrome o nazwie Chromium. Wkrótce usługa powinna trafić do podstawowej wersji przeglądarki. Wirtualną rzeczywistość z poziomu internetu uruchomimy także dzięki projektowi MozVR.com i Mozilli w wersji Firefox Nightly.

Więcej szczegółów na temat WebVR znajdziecie na stronie webvr.info.