Najnowsza siódma część kultowych Gwiezdnych wojen w końcu zadebiutowała na wielkim ekranie. Wraz z premierą pojawiło się kilka nowych doświadczeń wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości powiązanych tematycznie z marką Star Wars. Niech VRmoc będzie z Wami!

Trailer 3D (Star Wars VR Experience)

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy otrzymało oficjalny trailer 3D, który można obejrzeć dzięki mobilnym goglom typu Cardboard. Disney przygotował specjalną stronę opartą na technologii WebVR, która współpracuje ze smartfonami i pozwala obejrzeć wspomniany zwiastun w wirtualnej rzeczywistości bezpośrednio w przeglądarce internetowej, bez konieczności instalowania specjalnych aplikacji VR. Wystarczy wejść na stronę www.starwars.co.uk/vr, gdzie ponadto znajduje się wirtualna galeria zdjęć z filmu, także w 3D.

Stronę można uruchomić również na goglach Oculus Rift, aczkolwiek na dzień dzisiejszy występują problemy z poprawnym wczytaniem niektórych jej elementów. Więcej na temat technologii WebVR przeczytacie w tym miejscu.

Star Wars Lightsaber Escape

Lightsaber Escape to aplikacja, która zamienia telefon w potężną broń rycerzy Jedi. Za jej stworzenie odpowiada firma UNIT9, która przygotowała doświadczenie pozwalające sterować mieczem świetlnym przy pomocy smartfona, czego efekty zostaną wyświetlone na ekranie komputera.

W Star Wars Lightsaber Escape naszym zadaniem jest obrona przez laserowymi pociskami wystrzeliwanymi przez szturmowców. Gdy tylko odpowiednio skalibrujemy smartfona, będzie on w stanie odtworzyć ruchy naszej ręki w środowisku gry.

Więcej informacji na temat projektu oraz instrukcję wyjaśniającą jak uruchomić doświadczenie znajdziecie na stronie Ucieczka z mieczem świetlnym. W celu kalibracji miecza, należy wprowadzić w przeglądarce mobilnej adres podany na powyższej stronie.

Star Wars: Jakku Spy

Jakku Spy to 360-stopniowy film 3D dostępny w oficjalnej aplikacji Star Wars na smartfony (gogle Cardboard), którego pierwsza część zadebiutowała kilkanaście dni temu. Wraz z premierą siódmego epizodu Star Wars opublikowano ostatni fragment filmu.

Jak podaje Disney „Jakku Spy to pierwsza tego typu przygoda w wirtualnej rzeczywistości (VR) Google Cardboard, dzięki której użytkownicy mogą osobiście uczestniczyć w interesującej historii, łączącej się bezpośrednio z filmem Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Ta aktualizacja wprowadza także nową postać rzeczywistości rozszerzonej, którą można ożywić, skanując nowy plakat filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy.”

Za stworzenie ‚Jakku Spy’ odpowiada studio Industrial Light & Magic Experience Lab (ILMxLAB), będące częścią Lucasfilm. Grupa, która pracowała nad efektami specjalnymi dla Gwiezdnych wojen, od jakiegoś czasu opracowuje doświadczenia przeznaczone zarówno dla wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości i próbuje przenieść słynne uniwersum na kolejny poziom interaktywnej rozrywki.

Wraz z debiutem doświadczenia, pojawiła się także specjalna licencjonowana limitowana edycja gogli Cardboard.

Bezpłatną aplikację Star Wars mogą pobrać posiadacze smartfonów z systemem Android oraz iOS.