Pod koniec zeszłego tygodnia dotarła do nas informacja, że Google może wypuścić jeszcze tym roku gogle konkurencyjne dla Samsung Gear VR. Według innych przecieków, do których dotarł tym razem The Wall Street Journal, firma z Mountain View wyprodukuje urządzenie będące samodzielną jednostką, która nie wymaga dostępu do naszego smartfona.

Dziennik powołuje się na ludzi związanych z firmą. Doniesienia sugerują, że zestaw Google VR będzie zawierać będzie wszystko co potrzebne do uruchomienia doświadczenia wirtualnej rzeczywistości. Znajdziemy w nim m.in. wyświetlacz, procesory, a także przednią kamerę. Urządzenie zostanie wyposażone w technologię śledzenia ruchów głowy, którą dostarczy firma Movidius, aczkolwiek nie jest pewne czy gogle posiadać będą funkcję śledzenia pozycyjnego, pozwalającą użytkownikowi na poruszanie się w przestrzeni 3D.

Ujawnione informacje mogą sugerować, że headset Google mimo wszystko będzie urządzeniem mobilnym, niewymagającym podłączenia kablami do jednostki obliczeniowej, tak samo jak ma to miejsce w przypadku gogli Samsung Gear VR. Jednakże kupując ‚Google VR’ nie będziemy musieli posiadać własnego smartfona.

Według wcześniejszego raportu Financial Times Google wypuści jeszcze w tym roku własny headset wirtualnej rzeczywistości oparty o technologię Android VR, będący odpowiednikiem Gear VR. Nowy headset ma być następcą kartonowych gogli Google Cardboard i nadal będzie tani. Urządzenie zostanie wyposażone w lepsze czujniki i soczewki oraz bardziej solidną plastikową obudowę. W przeciwieństwie do Samsung Gear VR, nowe gogle firmy Google mają współpracować z szerszą gamą smartfonów (w przypadku Gear VR headset działa obecnie jedynie z pięcioma topowymi modelami Samsunga).

Oficjalne informacje na temat gogli oraz platformy Android VR poznamy prawdopodobnie w trakcie konferencji Google I/O, którą zaplanowano w dniach 18-20 maja. Według raportu FT, urządzenie może zadebiutować we wrześniu tego roku.