Podsumowanie nowości, które pojawiły się w ostatnim czasie w sklepie dla gogli Samsung Gear VR. Użytkownicy najbardziej zaawansowanych mobilnych gogli VR otrzymali w ostatnim czasie dostęp do kilku interesujących tytułów, m.in. polskich produkcji: Chernobyl VR Project, Overflight oraz The Purge Day.

Nasze zestawienie rozpoczynamy od trzech aplikacji stworzonych przez rodzimych deweloperów.


Chernobyl VR Project (4,99$)

Chernobyl VR Project to aplikacja, którą trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku. Najłatwiej można scharakteryzować ją jako wirtualną wycieczkę po Czarnobylu i Prypeci łączącą elementy gier komputerowych z filmową narracją i aspektem edukacyjnym. Za jej produkcje odpowiada gliwickie studio The Farm 51.

Doświadczenie różni się od tego do czego przyzwyczailiśmy się podczas oglądania różnego rodzaju doświadczeń wirtualnej rzeczywistości. Przede wszystkim do niezbędnego minimum ograniczono tradycyjne modele 3D zastępując je fotogrametrią. Technikę tę wykorzystano w celu szczegółowego odwzorowania niszczejących z dnia na dzień coraz bardziej wnętrz budynków porzuconych przez mieszkańców Prypeci, w dużej części pracowników pobliskiej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W rezultacie otrzymano jakość wręcz fotorealistyczną, którą w tym momencie ogranicza jedynie rozdzielczość ekranów gogli VR.

Aplikacja została wcześniej wydana na gogle Oculus Rift i HTC Vive. Wersja na Gear VR zawiera kilka nowości, m.in.: filmy w rozdzielczości 4K; nowa panoramą starego sarkofagu, którego nie będzie można już obejrzeć przez kolejne sto lat; dwie nowe panoramy stworzone już przy nowym sarkofagu „Arka”, a także zeskanowaną salę operacyjną ze szpitala, do którego byli odwożeni likwidatorzy gaszący pożar w elektrowni.

Więcej na temat: Chernobyl VR Project

Link do sklepu Oculus Store.


Overflight (3,99$)

Poznańskie studio Setapp opublikowało grę pozwalającą polatać samolotami myśliwskimi z okresu II wojny światowej. Autorzy symulatora lotu Overflight odwzorowali kokpit słynnego Spitfire, za którego sterami zasiądziemy podczas wieloosobowych podniebnych bitew.

Link do Oculus Store.


The Purge Day (2,99$)

Kolejna produkcja polskiego studia. Red Limb Studio przygotowało niewielki ‚horror shooter’ składający się z trzech poziomów (lotnisko, miasto, szpital) poprzedzanych wstawkami fabularnymi. Każdy z nich obejmuje 7-9 faz, w których nasze zadanie polega na odpieraniu coraz to większych fal zmierzających w naszym kierunku z różnych stron obcych. Na ostatnim etapie każdego z poziomów czeka nas walka z bossem.

Wcielamy się w postać weterana wojennego Jacka Bowmana, który wyrusza na ratunek żony pracującej jako naukowiec w chińskiej klinice. Tuż po wylądowaniu na lotnisku czeka go pierwsza bitwa z hordą pozaziemskich istot. Więcej na temat: The Purge Day

Link do Oculus Store


Face Your Fears (za darmo)

W zgodnej opinii jedna z najbardziej przerażających aplikacji na gogle VR. Produkcja twórców Left4Dead przetestuje lęki gracza w kilku nietypowych sytuacjach.

W tej chwili dostępne są trzy mini-doświadczenia, podczas których staniemy na krawędzi wieżowca, podczas gdy w naszą stronę kieruje się gigantyczny robot. Zmierzymy się także z pająkami oraz koszmarami z dzieciństwa.

Link do Oculus Store


Magnetique (za darmo)

Włoska firma Oniride jako pierwsza na świecie wydała komiks dla gogli wirtualnej rzeczywistości. Próby przeniesienia historii rysunkowych do wirtualnej rzeczywistości odnotowaliśmy już w ubiegłym roku, jednak były to jedynie przeglądarki umożliwiające wczytanie do VR-owego środowiska popularnych komiksowych formatów plików (.CBR oraz .CBZ). Tym razem mamy do czynienia z pełnoprawnym doświadczeniem 3D VR 360º.

Magnetique, bo tak nazywa się VR-owa seria, której kolejne odcinki stopniowo publikowane będą w cyfrowym sklepie dla Samsung Gear VR, umożliwi użytkownikowi gogli dosłowne wejście w komiksowy kadr. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości czytelnicy zostaną przeniesieni do wnętrza rysunku zaprojektowanego w taki sposób, żeby można było go czytać i oglądać z każdej strony, w pełnych 360-stopniach. Fabuła Magnetique opowiada o przygodach młodego lalkarza Nero, który wyrusza w podróż ku wybrzeżu Cyan. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

Link do Oculus Store


Madefire Comics (za darmo)

Skoro jesteśmy już przy komiksach… Madefire Comics to nowa wersja nagradzanej mobilnej aplikacji „Madefire Motion Books and Comics” dostępnej na smartfony z systemem Android i iOS. Jej twórcy nazywają ją mianem pierwszej VR-owej platformy komiksowej. Doświadczenie jest nową formą prezentacji płaskich dwuwymiarowych kadrów w środowisku wirtualnej rzeczywistości.

Charakterystyczne rysunkowe postacie znane m.in. z serii: Batman, Superman, Transformers oraz Planet of the Apes dzięki Madefire Comics VR ożyją, a także otrzymają dźwięk i głębię 3D oraz środowisko 360º. Aplikacja pozwala na doświadczanie przygód superbohaterów w kontrolowanym przez siebie tempie.

Link do Oculus Store


Panzer Panic (4,99$)

Wieloosobowa gra będąca próbą przeniesienia mechaniki World of Tanks do wirtualnej rzeczywistości.

Link do Oculus Store


Drop Dead (7,99$)

Jeden z ładniejszych wizualnie „zombie shooterów” na gogle Gear VR.

Link do Oculus Store


Sour Patch Kids: Zombie Invasion (2,99$)

Nietypowy „zombie shooter” w kolorowej, cukierkowej oprawie.

Link do Oculus Store


Peronio Pop-Up Book (1,99$)

Koncepcja rozkładanej książki przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości z domieszką rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Realty). Aplikacja kierowana jest raczej dla młodszych użytkowników gogli.

Link do Oculus Store


Where Am I? (1,99$)

Zostajemy teleportowani do różnych miejsc na całym świecie reprezentowanych przy pomocy 360-stopniowych zdjęć. Naszym zadaniem jest odgadnięcie gdzie się znajdujemy, a następnie wskazanie tej lokalizacji na mapie.

Link do Oculus Store


House of Meditation (4,99$)

Doświadczenie medytacyjne. Autorzy przygotowali 8 różnych lokacji, m.in. japoński ogród, tybetański pokój, plaża, Mars oraz „podwodne życie”, a także 6 sesji medytacyjnych pomagających zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy.

Link do Oculus Store


Magic Table Chess (za darmo)

Bezpłatna aplikacja przeznaczona dla miłośników szachów. W tej chwili zagramy wyłącznie w trybie „single player”.

Link do Oculus Store


SLIVER.tv (za darmo)

Aplikacja eSportowa, dzięki której w innowacyjny sposób możemy śledzić zmagania najlepszych na świecie graczy m.in. w Counter-Strike: Global Offensive oraz League of Legends.

Link do Oculus Store


Our Solar System (0,99$)

VR-owa lekcja na temat naszego Układu Słonecznego.

Link do Oculus Store


That Dragon, Cancer: I’m Sorry Guys, It’s Not Good (za darmo)

Poruszające doświadczenie VR oparte na historii zawartej w grze That Dragon, Cancer.

Link do Oculus Store


Disc League (4,99$)

Link do Oculus Store

Ciąg dalszy na stronie 2