W ostatnich tygodniach w oficjalnym sklepie Oculus Store dla mobilnych gogli Samsung Gear VR zadebiutowało kilkanaście nowych gier i doświadczeń wirtualnej rzeczywistości. Swoją aplikację opublikowali m.in. twórcy platformy społecznościowej AltspaceVR. Na Gear VR wydano także dwie polskie produkcje – gry Escape Velocity i Neverout.

AltspaceVR

Wirtualne środowisko AltspaceVR to społecznościowa aplikacja VR umożliwiająca komunikację w czasie rzeczywistym. Za pomocą platformy użytkownicy gogli Gear VR mogą wspólnie przeglądać internet, grać we wbudowane mini-gry, a także uczestniczyć w wielu interesujących ‚eventach’.

Autorzy AltspaceVR przygotowali kilka lokacji, w których możemy przebywać takich jak wielka, futurystyczna sala kinowa z balkonami, Tea Garden, czy pustynna wyspa. Znajdziemy również pokój medytacji, przestrzeń przeznaczoną dla prywatnych spotkań, a nawet pomieszczenie, w którym można zagrać na wielkim stole w klasyczną grę fabularną Dungeons & Dragons.

Aplikacja otrzymała wcześniej wsparcie także dla gogli Oculus Rift oraz HTC Vive i pozwala na wspólne spotkania w Virtual Reality niezależnie od posiadanego modelu headsetu. AltspaceVR jest aplikacją bezpłatną.

vTime

Kolejna aplikacja społecznościowa typu ‚social network VR’, dzięki której użytkownicy gogli Samsung Gear VR mogą spotkać się z przyjaciółmi z całego świata oraz udostępniać i wspólnie oglądać filmy, zdjęcia i materiały 360° w wirtualnej rzeczywistości.

Autorzy vTime przygotowali osiem różnych pokoi spotkań, w których jednocześnie może znajdować się do czterech osób. Prywatne chat-roomy zlokalizowane zostały m.in. na słonecznej plaży oraz w parku narodowym Yosemite. Możemy również wybrać leśne obozowisko z ogniskiem, jaskinię czy miejsce w kosmosie z widokiem na ziemię. Użytkownicy aplikacji reprezentowani są za pomocą edytowalnych awatarów. Wersja „early access” dostępna jest do pobrania w oficjalnym sklepie Gear VR bezpłatnie.

Chimera Reader

Chimera Reader to darmowy czytnik e-booków zaprojektowany dla wirtualnej rzeczywistości. Aplikacja przenosi użytkownika gogli Gear VR do wirtualnej biblioteki, gdzie może on uruchomić własne pliki w popularnym formacie .epub opracowanym dla elektronicznych książek. Oprogramowanie obsługuje kontrolery Bluetooth, a w trakcie sesji umożliwia odtwarzanie w tle relaksującej muzyki.

Escape Velocity

Escape Velocity to interaktywne doświadczenie w którym użytkownik wciela się w rolę astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Aplikacja pozwala znaleźć się w środowisku bez ziemskiej grawitacji i wybrać się na spacer po przestrzeni kosmicznej.

Doświadczenie oferuje dwa tryby – w jednym z nich użytkownik ma za zadanie wykonać prostą misję, a drugi umożliwia swobodne zwiedzanie okolic stacji kosmicznej. Sterowanie może odbywać się w sposób uproszczony, przy użyciu touchpada lub realistyczny, przy użyciu pada z Bluetooth. Za stworzenie gry odpowiada polskie studio Setapp.

Neverout

Kolejna produkcja poznańskiego studia Setapp. Neverout to gra logiczna o unikalnej mechanice, utrzymana w mrocznym klimacie gry typu escape room. Gracz znajduje się w pomieszczeniu w kształcie sześcianu z którego jest tylko jedno wyjście. Dzięki Samsung Gear VR może poczuć prawdziwe emocje związane z taką sytuacją. Aby wydostać się z pomieszczenia gracz musi wykonać odpowiednią sekwencję ruchów unikając przeszkód i wykorzystując elementy przestrzeni do swoich celów.

Wykorzystanie Samsung Gear VR pozwoliło na przeniesienie gry logicznej złożonej z zagadek przestrzennych w zupełnie nowy wymiar. Gracz ma możliwość empirycznego doświadczenia każdego kroku i następujących w związku z nim konsekwencji. Zastosowanie nowej technologii stymuluje i rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz pozwala doświadczyć unikalnych przeżyć.

Dead End Alley

Prosta gra, w której zadaniem gracza jest zabicie jak największej ilości zombie. Dead End Alley sprzedawane jest w cenie dwóch dolarów.

Baskhead

Baskhead to niekonwencjonalne podejście do koszykówki. Zamiast rzucać do celu, zadanie gracza polega na celowaniu tablicą i obręczą do rzucanych w naszą stronę piłek. W międzyczasie możemy przyglądać się tańczącym na parkiecie cheerleaderkom. Cena – 4$.

Star Chart

Aplikacja edukacyjna Star Chart pozwala użytkownikom gogli odkryć tajemnice układu słonecznego.

StreetView VR

Aplikacja wyświetla 360-stopniowe zdjęcia rejestrowane od wielu lat na całym świecie przez oddział Google Maps. Oprogramowanie wykorzystuje dane z popularnej usługi Google Street View uruchomionej w 2007 roku. StreetView VR umożliwia m.in. dostęp do informacji z Wikipedii, które możemy wyświetlić dla odwiedzanych lokacji oraz wyświetlanie zdjęć panoramicznych udostępnionych przez użytkowników GSV.

Sera a Story

Eksploracyjna przygodówka w świecie fantasy, w której skupimy się na rozwiązywaniu różnego rodzaju zagadek. Gra jest w tej chwili darmowa i znajduje się w sklepie Gear VR w sekcji Concepts.

Sprawly Internet Beta

Przeglądarka internetowa dla wirtualnej rzeczywistości.

Ponadto w Oculus Store dla Gear VR ukazały się:

– horror VR Goosebumps Night of Screams powiązany ze scenariuszem niedawnego filmu o tym samym tytule

– arcadówka PolyRunner VR

– gra edukacyjna Cerevrum

– rytmiczna strzelanka Pulse Arena

– doświadczenie muzyczne Polydome

– kolejny muzyczny shooter Audio Arena

…a także doświadczenie Tarraco VR będące wirtualną wycieczką po starożytnym mieście rzymskim Tarraco, kosmiczny shooter Cosmos Warfare, oficjalna aplikacja golfowej ligi PGA Tour oraz 360-stopniowe doświadczenia filmowe I Am You, Nomades TV +/- 5 Meters oraz Sonar.