W ciągu ostatnich dni w oficjalnym sklepie Oculus Store dla mobilnych gogli Samsung Gear VR zadebiutowało kilka nowych gier i aplikacji wirtualnej rzeczywistości, w tym m.in. przeglądarka internetowa VR, aplikacja ze zdjęciami 360° Flickr VR, wirtualny salon samochodowy, kręgle VR oraz wiele innych gier i doświadczeń Virtual Reality.

Samsung Internet for Gear VR

Jedną z ciekawszych nowości jest usługa internetu dla gogli. Dzięki Samsung Internet for Gear VR użytkownicy headsetu mogą przeglądać zasoby światowej sieci bezpośrednio w wirtualnej rzeczywistości. Aplikacja jest w stanie poradzić sobie zarówno z filmami w formacie 360-stopni/3D jak i video opartym na HTML5.

Wprowadzanie tekstu w przeglądarce Internet for Gear VR jest łatwe i intuicyjne dzięki funkcji rozpoznawania mowy oraz klawiaturze ekranowej. W trybie wpatrywania użytkownik może wybierać pozycje menu wzrokiem, bez poruszania palcami. Aplikacja może też importować zakładki z przeglądarki mobilnej Samsung Internet for Android oraz oferuje praktyczne funkcje, jak Quick Access (szybki dostęp), Bookmarks (zakładki) i Tab Manager (zarządzanie kartami), działające podobnie, jak w innych popularnych przeglądarkach. Usługa dostępna jest na następujących telefonach Samsunga: Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+, Galaxy Note 4 oraz Galaxy Note5.

„Zapotrzebowanie na treści wideo w 360‑stopniowym formacie dającym poczucie zanurzenia w obrazie rośnie błyskawicznie, zaś Samsung Internet for Gear VR jeszcze bardziej wzbogaca ekosystem VR dostępny dla użytkowników, wyznaczając nowy standard korzystania z wirtualnej rzeczywistości” – powiedział Chan-Woo Park z Samsung Electronics.

Flickr VR

Należący do Yahoo popularny serwis internetowy Flickr wypuścił własną aplikację na Gear VR. Umożliwia ona oglądanie najlepszych 360-stopniowych zdjęć dostępnych w bazie danych platformy bezpośrednio na goglach wirtualnej rzeczywistości.

“Flickr jest najlepszą platformą dla zdjęć 360° ponieważ skupiamy się na wysokiej jakości fotografiach i chcemy być jednym z najlepszych sposobów dostępu do przyciągających doświadczeń rzeczywistości wirtualnej” – napisano na oficjalnym blogu Flickr. Twórcy aplikacji zapowiadają wkrótce kolejne aktualizacje związane ze zdjęciami 360 stopni w VR.

Przykłady wysokiej jakości zdjęć 360° oraz więcej informacji na temat usługi znajdziecie na podstronie Flickr poświęconej Virtual Reality.

Soundscape

Soundscape to aplikacja muzyczna, która w czerwcu tego roku zdobyła jedną z głównych nagród w konkursie Oculus Mobile VR Jam 2015 dla twórców gier i doświadczeń na gogle Gear VR.

Aplikacja umożliwia samodzielne tworzenie elektronicznej muzyki w środowisku Virtual Reality i już wcześniej zadebiutowała na goglach Oculus Rift wraz ze wsparciem dla kontrolera ruchów Leap Motion, dzięki któremu obsługa panelu odbywa się za pomocą ruchów palców i dłoni. Teraz Soundscape został zoptymalizowany i dostosowany do współpracy z mobilnym headsetem.

Esper 2

Gra powstała przy współpracy Coatsink Software oraz Oculus Studios. W Esper 2 podobnie jak w części pierwszej wcielimy się w rolę agenta organizacji ESPR, podróżującego po świecie i rozwiązującego zagadki w celu powstrzymania tajemniczego złoczyńcy i jego próby odnalezienia artefaktu. Rozwiązywanie przeróżnych logicznych zagadek odbywać się będzie dzięki umiejętności telekinezy, którą sterować będziemy przy pomocy ruchów głowy. Gra sprzedawana jest w cenie 10 dolarów.

Anshar Wars 2

Wśród nowych gier VR znajdziemy m.in. doświadczenie sci-fi Anshar Wars 2 opisywane przez jego twórców jako gra typu ‚action arcade’. Możemy poprowadzić w niej statek kosmiczny, którym sterujemy za pomocą ruchów głowy.

InCell

InCell to gra typu action/racing oferująca podróż do wnętrza ludzkiego ciała w celu znalezienia i wyeliminowania wirusów. Gra dostępna jest również dla posiadaczy gogli Oculus Rift DK2 na platformie Steam (5 Euro).

Ponadto w Oculus Store pojawiły się kręgle VR Action Bowling (3$), gra o tematyce łowieckiej Deer Hunter (5$) oraz darmowa aplikacja RelayCars będąca przykładem wirtualnego salonu samochodowego.

Wcześniej na platformie zadebiutowała również aplikacja do medytacji Zen Zone, podwodne doświadczenie Ocean Rift oraz gry: przygodówka Land’s End, gra twórców EVE: ValkyrieGunjack, a także Bazaar.

Już wkrótce na Gear VR powinna zawitać polska produkcja poznańskiej firmy Setapp – Escape Velocity. Interaktywne doświadczenie przeniesie gracza w przyszłość i pozwoli wcielić się w rolę astronauty.