Jak podaje Kotaku firma Microsoft przygotowuje się do wydania dwóch nowych wersji konsoli Xbox One. Rzekomo jedna z nich miałaby być kompatybilna z goglami wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift.

Serwis powołuje się na źródła własne, według których jeszcze w tym roku zobaczymy nową, odchudzoną wersję Xbox One (Slim). To co nas najbardziej interesuje to wersja przyszłoroczna. Doniesienia sugerują, że urządzenie o nazwie kodowej Scorpio zostanie wyposażone w bardziej zaawansowany układ graficzny. Może to być próba wprowadzenia na platformę Microsoftu wirtualnej rzeczywistości, bowiem podobno firma z Redmond planuje realizować dalszą współpracę z producentami gogli Oculus Rift. Mocniejszy Xbox miałby wtedy więcej mocy, aby obsłużyć technologię VR na przyzwoitym poziomie.

Na mocy dotychczasowego porozumienia pomiędzy Microsoftem a Oculus VR zestawy konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift wyposażone zostały w bezprzewodowy kontroler Xbox One. W oficjalnych planach współpracy ogłoszonych w zeszłym roku widnieje także możliwość stremowania i grania w gry z Xbox One na Oculusie. Funkcja ta ma działać na zasadzie wirtualnego kina, w którym uruchomimy wszystkie dostępne w bibliotece konsoli gry. Microsoft współpracuje także z twórcami gogli HTC Vive.

Oculus sensor xbox

Pogłoski na temat gogli VR dla Xboxa słyszeliśmy już od dłuższego czasu. W marcu tego roku szef Xboxa – Phil Spencer – częściowo potwierdził je w wywiadzie dla BBC, w którym powiedział, że powstanie gogli wirtualnej rzeczywistości Microsoftu jest absolutnie możliwe, jednak potrzeba czasu, aby technologia VR się przyjęła.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby dostosowanie obecnej pierwszej konsumenckiej wersji Oculusa do pracy z Xboxem One. W takim przypadku Microsoft mógłby odpuścić prace nad własnym VR-owym rozwiązaniem podobnym do konkurencyjnego PlayStation VR dla konsoli PS4 i skupić się na grach i aplikacjach wirtualnej rzeczywistości. Czy jednak tak się stanie jeszcze nie wiadomo.

Dwie nowe konsole miałyby być częścią nowej strategii Microsoftu, która obejmować ma coroczne aktualizacje parametrów konsoli. Każdy nowy Xbox byłby szybszy, ale też wstecznie kompatybilny. Tak więc zamiast nowej konsoli co 5-7 lat, Xbox One przechodziłby podobny cykl produkcyjny jak produkty firmy Apple.

Od jakiegoś czasu krążą plotki, że nową konsolę wypuści wkrótce największy rywal Microsoftu – firma Sony. Nie wiadomo jednak jak nowy PlayStation 4,5 (PS4 Neo) będzie się miał względem październikowych planów wypuszczenia gogli PSVR.