W dniu 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu gliwickie studio The Farm 51 opublikowało 360-stopniowy zwiastun doświadczenia wirtualnej rzeczywistości Chernobyl VR. Poznaliśmy także przybliżoną datę premiery projektu.

Chernobyl VR Project to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na gogle VR. Aplikacja zadebiutuje już w czerwcu w oficjalnym sklepie Oculusa. W kolejnych miesiącach udostępniane będą wersje na innych platformach. Dotychczas potwierdzono plany wsparcia dla gogli HTC Vive, PlayStation VR oraz Samsung Gear VR. W związku z przypadającą w dniu dzisiejszym 30. rocznicą katastrofy elektrowni jądrowej opublikowano trailer doświadczenia w 360°. Można go obejrzeć m.in. przy użyciu headsetów Oculus Rift i HTC Vive (aplikacja Virtual Desktop) oraz mobilnych gogli typu Cardboard (aplikacja YouTube).

„W The Farm 51 wierzymy, że VR to nie tylko rozrywka. Ta dynamicznie rozwijająca się technologia może być idealnym narzędziem, również gdy trzeba poruszyć ważne społecznie tematy. Właśnie z myślą o takim zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości tworzymy innowacyjną aplikację Chernobyl VR Project. Z okazji 30. rocznicy katastrofy w Czarnobylu chcielibyśmy podzielić się nowym poruszającym trailerem przygotowanym w technologii 360°.”

Dzisiaj odbyła się także ukraińska prapremiera Chernobyl VR Project z udziałem mera Kijowa, Witalija Kliczko, który także brał udział w pracach nad Chernobyl VR Project.

„Polacy zrobili mi ogromną niespodziankę. Jestem synem likwidatora katastrofy i czuję się poruszony, że losy takich ludzi jak mój ojciec spotkały się z zainteresowaniem i zostały przedstawione w tak nowatorski sposób. Wierzę, że dzięki takim aplikacjom jak Chernobyl VR Project historię katastrofy i poszkodowanych w niej moich rodaków poznają ludzie na całym świecie.” – powiedział Witalij Kliczko, mer Kijowa, który objął swoim patronatem światową premierę aplikacji w Muzeum Historii Miasta Kijowa.

Projekt powstanie przy użyciu nowatorskiej technologii Reality 51, za którą odpowiada utworzony w ubiegłym roku nowy zespół polskiego studia. Deweloper znany m.in. z gry Painkiller Hell & Damnation czy tworzonej od jakiegoś czasu pierwszoosobowej strzelanki Get Even, postawił wówczas swoje pierwsze kroki w coraz prężniej rozwijającej się branży Virtual Reality.

Reality 51 to połączenie wielu nowych technologi takich jak wirtualna rzeczywistość, skanowanie 3D, czy drony. Celem nowego zespołu The Farm 51 są projekty związane z jak najdokładniejszym odwzorowywaniem rzeczywistości i niekoniecznie będą to gry. Przykładem może być właśnie Chernobyl VR Project, który od początku zakładał zeskanowanie poszczególnych miejsc w okolicy czarnobylskiego reaktora i w byłej robotniczej miejscowości Prypeć. Przy okazji będzie to również archiwalna kopia istniejącego w momencie skanowania miejsca, co jest o tyle ważne, iż z powodów bezpieczeństwa strefa ta ma może wkrótce zostać zamknięta dla turystów.

„W The Farm 51 uznaliśmy, że dramatyczna historia katastrofy w Czarnobylu nie powinna być sprowadzona do poziomu gry akcji. Chcieliśmy pokazać, że rodzący się właśnie potężny rynek urządzeń Virtual Reality (VR) może służyć nie tylko rozrywce, ale również poruszaniu spraw ważnych społecznie. Wykorzystaliśmy mechanikę gier komputerowych, by stworzyć pierwszą w historii wirtualną wycieczkę po Czarnobylu i Prypeci w technologii wirtualnej rzeczywistości.” – powiedział Wojciech Pazdur, wiceprezes gliwickiego studia.

Studio The Farm 51 zadeklarowało przekazanie dużej części przychodów ze sprzedaży Chernobyl VR Project na rzecz fundacji zajmujących się pomocą ofiarom katastrofy. Wraz z polsko-ukraińską Fundacją Otwarty Dialog wybrana zostanie organizacja, której przekazana będzie pomoc (10%, 30% i 60% ze sprzedaży, w zależności od wersji cenowej aplikacji). Twórcy doświadczenia mają nadzieję, że tym samym przyczynią się do pomocy poszkodowanym, a sam temat katastrofy zyska dzięki projektowi nowy wymiar edukacyjny i społeczny.

„Entuzjastyczne reakcje dotyczące pierwszych medialnych informacji na temat Chernobyl VR Project sprzed kilku miesięcy sprawiły, że zrozumieliśmy w The Farm 51 jak ważny jest to temat. Postanowiliśmy dotrzeć do ludzi, dla których katastrofa ma wymiar intymny, prywatny, a czasem rodzinny. Odbyliśmy wiele spotkań z ludźmi, którzy byli w okolicach Czarnobyla w trakcie wybuchu, w tym do tzw. likwidatorów, którzy pomagali oczyszczać teren katastrofy, często za cenę ciężkich chorób popromiennych. Dotarliśmy również do bardzo znanych osób, które zechciały wesprzeć nasz projekt, m.in. do noblistki Swietłany Aleksijewicz (autorki „Czarnobylskiej modlitwy”) oraz legendarnego boksera, a dziś mera Kijowa, Witalija Kliczki.” – czytamy w oficjalnym komunikacie The Farm 51.

Preordery na Chernobyl VR Project można składać na stronie G2A.