Firma Nvidia zaprezentowała nową kartę graficzną GeForce GTX 980 Ti, przeznaczoną dla osób zainteresowanych wydajną pracą w wirtualnej rzeczywistości lub w rozdzielczości 4K. Równocześnie ogłoszono powstanie zestawu narzędzi dla deweloperów (SDK) – GameWorks VR.

Urządzenie charakteryzuje się ilością 2816 rdzeni CUDA oraz pamięcią 6 GB RAM GDDR5 (pełna specyfikacja). Zapowiedziana dziś karta to nie pierwszy układ Nvidii dedykowany rozwiązaniom VR. Powstałe w oparciu o architekturę Maxwell karty graficzne GTX 970 i GTX 980 również zawierają szereg funkcji zaprojektowanych specjalnie w celu zwiększenia wydajności renderowania scen wyświetlanych w okularach wirtualnej rzeczywistości. Optymalizacje mają na celu zarówno zmniejszenie opóźnień jak i poprawę wierności wizualnej dla wysokiej jakości doświadczeń VR.

Wspomniany wcześniej Software development kit „GameWorks VR” ma za zadanie ułatwić implementację nowych rozwiązań wykorzystanych przy tworzeniu różnego rodzaju aplikacji dla wirtualnej rzeczywistości. Głównie chodzi o technologię NVIDIA Multi-Res Shading (MRS), która polega na ograniczeniu renderowania tych obiektów 3D, które w danym momencie nie są widoczne dla użytkownika gogli VR.

Ogłoszono również VR SLI, czyli rozwiązanie pozwalające na łączenie pracy dwóch lub większej ilości kart graficznych celem szybszego renderowania obrazu. Nie jest tajemnicą, iż obecne na rynku karty Nvidii delikatnie mówiąc nie sprawdziły się w tej roli w przypadku pracy z aplikacjami VR. Teraz ma się to zmienić.

Gameworks VR

Ponadto wprowadzono tryb Direct Mode, dzięki któremu karta Nvidii rozpozna gogle VR jako urządzenie przeznaczone do wyświetlania wirtualnej rzeczywistości, a nie jako tradycyjny monitor. Również i ta technologia powinna zapewnić użytkownikowi bardziej płynne doświadczenie.

Nvidia GeForce GTX 980 Ti powinna pojawić się w sklepach już w ciągu najbliższych dni w cenie ponad 3 tysięcy złotych. Nie jest to mało jednak jak pokazują testy najnowszy układ niemalże dorównuje wydajnością znacznie droższej karcie GeForce GTX Titan X (ok. 5000 zł), reklamowanej jako „najbardziej zaawansowany procesor graficzny na świecie”. Dodatkowo do każdej zakupionej karty dodawana będzie gra Batman: Arkham Knight.