W oficjalnym sklepie dla gogli Oculus Rift zadebiutowała gra Obduction zapowiadana jako duchowy spadkobierca kultowej serii Myst.

Pod koniec sierpnia na komputerach PC zadebiutowała gra Obduction wyprodukowana przez twórców niezwykle popularnej po koniec ubiegłego wieku przygodowej serii Myst. Początkowo studio Cyan zapowiadało wsparcie dla gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift w dniu premiery tytułu, jednak planów tych nie udało się zrealizować, ponieważ wydanie trybu VR zostało opóźnione. Na szczęście producenci gry nie skazali miłośników Virtual Reality na wieczne oczekiwanie. Gra pojawiła się właśnie w cyfrowym sklepie Oculus Home, a także otrzymała odpowiednią aktualizację na Steamie.

Podobnie jak poprzednie tytuły studia Cyan, w tym wspomniany Myst, najnowsza produkcja jest eksploracyjno-logiczną pierwszoosobową przygodówką. Historia opowiedziana w Obduction „porywa” gracza na drugi koniec wszechświata, gdzie musiał on zbadać zastałe środowisko i odnaleźć drogę powrotną do domu. Oprócz zapierających dech w piersiach lokacji, twórcy gry przygotowali również bogatą warstwę fabularną, swobodę w poruszaniu się i kolejności wykonywania zadań, nieszablonowe zagadki, a także moralne wybory, które wiążą się z poważnymi konsekwencjami.

Obduction został sfinansowany na Kickstarterze, gdzie udało się zebrać ponad 1,3 miliona dolarów. Oceny wersji PC-owej dwa miesiące po premierze nie pozostawiają złudzeń, iż próba stworzenia duchowego następcy Myst zakończyła się sukcesem. Według obecnych danych pochodzących z Metacritic tytuł oceniany jest przez graczy na 8/10, natomiast średnia ocena recenzji dziennikarzy wynosi w tej chwili 77/100.

Gra dostępna jest w sprzedaży w cyfrowym sklepie Oculus Home oraz na platformie Steam. Obduction wyceniony został na 29,99 euro/dolarów.