Tym razem mamy coś dla miłośników sztuki. Prace cenionego na całym świecie malarza Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) zostały odtworzone w środowisku 3D. Jakub Ruszała, założyciel studia 11th Dimension, postanowił przenieść obrazy zmarłego 10 lat temu w tragicznych okolicznościach polskiego artysty do wirtualnej rzeczywistości.

Projekt nazwany „De Profundis” znajduje się obecnie w fazie projektowania jednak już teraz można oglądać pierwsze efekty prac w postaci doświadczenia VR obejmującego cztery dotychczas zrekonstruowane dzieła Beksińskiego. Trwają pracę nad dołączeniem kolejny obrazów. Poniżej znajduje się zwiastun projektu, więc można osobiście przekonać się jak ambitnego zadania podjęło się studio 11th Dimension.

Obecnie De Profundis jest swego rodzaju wirtualną galerią, doświadczeniem w stylu muzealnym. W przyszłości dzieła Beksińskiego połączą się w jeden świat zamieszkały przez postacie z obrazów polskiego artysty, wśród których będziemy mogli swobodnie się poruszać.

Dotychczas pokazy projektu odbywały się w trakcie wernisażu „Beksiński jakiego nie znamy”, podczas którego doświadczenie zobaczyło około 500 osób. Jak zapewnia Ruszała, komentarze gości imprezy były bardzo przychylne, a odbiór tradycyjnej sztuki w formie wirtualnej rzeczywistości spotkał się z entuzjastycznymi reakcjami odbiorców, szczególnie wśród osób starszych.

Zdzisław Beksiński prócz malarstwa zajmował się również fotografią, rzeźbiarstwem, rysunkiem, a także posługiwał się grafiką komputerową.