Podczas konferencji OC3 poznaliśmy nowe funkcje społecznościowe dla platformy Oculusa – awatary oraz wirtualne pokoje spotkań.

Już wiadomo w jaki sposób twórcy Oculus Rift zamierzają przedstawić postać użytkownika gogli w wieloosobowych grach i aplikacjach wirtualnej rzeczywistości. Jedną nowych funkcji społecznościowych zapowiedzianych podczas Oculus Connect 3 okazały się awatary.

Oculus Avatars

Oculus Avatars to nowa funkcja VR-owej platformy, która pozwoli nam zaprojektować swoją wirtualną tożsamość, tak abyśmy mogli być rozpoznawalni w cyfrowych światach. Dotychczas w różnego rodzaju grach i doświadczeniach VR wygląd naszej postaci zależał od inwencji twórczej producentów oprogramowania. Teraz ma się to zmienić, bowiem własne awatary skonfigurujemy już na poziomie Oculus Home i będziemy mogli posługiwać się nimi wszędzie, o ile oczywiście zostaną zaimplementowane przez deweloperów danej aplikacji.

Wyboru cech naszego awatara będziemy dokonywać w specjalnym edytorze. Zmienimy w nim wygląd włosów, kształt twarzy, teksturę skóry, ubrania oraz założymy akcesoria takie jak np. okulary przeciwsłoneczne. Twórcy systemu Oculus Avatars zapowiadają, że przy pomocy edytora będziemy w stanie zaprojektować ponad miliard unikalnych postaci. Dlatego też bez problemu stworzymy swój własny styl, dzięki któremu nasi przyjaciele będą w stanie nas rozpoznać.

Oczywiście system będzie kompatybilny z kontrolerami Oculus Touch, co oznacza, że w wirtualnej rzeczywistości ujrzymy także ruchy i gesty dłoni innych użytkowników aplikacji.

Niestety Oculus Avatars wygląda nieco ubogo w porównaniu do tego co nieco wcześniej zaprezentował Mark Zuckerberg przedstawiając postępy w pracach nad VR-ową aplikacją społecznościową Facebooka. Usta postaci nie poruszają się wraz z kwestiami wypowiadanymi przez użytkowników gogli, a zamiast tego podświetlają się. Zabrakło także mimiki twarzy reagującej na ton wypowiedzi.

Awatary pojawią się na platformie Oculusa na początku przyszłego roku.

Oculus Parties

W trakcie OC3 producent gogli zapowiedział także dwie inne nowości, rozszerzające możliwości społecznościowe swojej platformy. Jedną z nich jest aplikacja Parties, czyli czat głosowy, dzięki któremu będziemy mogli porozmawiać z przyjaciółmi dodanymi do listy znajomych.

Oculus Rooms

Z kolei Rooms wydaje się być odpowiednikiem istniejących już aplikacji Social VR takich jak Altspace, vTime czy BigScreen. To pokoje spotkań, w których będzie mogło jednocześnie przebywać do 8 osób. W pokojach wspólnie obejrzymy filmy, posłuchamy muzyki oraz zagramy w mini gry.

Oculus Rooms

Oculus Parties i Oculus Rooms dostępne będą dla użytkowników mobilnych gogli Samsung Gear VR już w ciągu kilku najbliższych tygodni. Natomiast posiadacze headsetu Oculus Rift mogą spodziewać się ich dopiero na początku przyszłego roku.