Oculus Cinema

Oficjalna aplikacja kinowa dla mobilnych gogli Samsung Gear VR – Oculus Cinema – pojawi się również dla konsumenckiej wersji Oculus Rifta. Oprogramowanie wyświetlające wirtualną salę kinową otrzyma dodatkowo tryb multiplayer oraz elementy społecznościowe.

Oculus Cinema to jedna z popularniejszych opcji rozrywkowych gogli Gear VR powstałych we współpracy Samsunga z twórcami Oculusa. Aplikacja umożliwia wyświetlanie filmów na wielkim ekranie znajdującym się w odwzorowanej ze szczegółami typowej sali kinowej. W przeciwieństwie do konkurencyjnych, niezależnych produkcji, obecna wersja Oculus Cinema pozwala wyłącznie na jednoosobowe, prywatne seanse filmowe. Jednak wraz z wypuszczeniem sklepowego Oculusa ma się to zmienić.

Według Palmera Luckey’a, szefa Oculus VR, ludzie nie tylko chcą odtworzyć w wirtualnej rzeczywistości doświadczenie obecności w prawdziwym kinie, lecz także chcą odtworzyć wrażenie oglądania filmu z przyjaciółmi. Jak powszechnie wiadomo w większości przypadków ludzie nie chodzą do kina w pojedynkę, dlatego też aspekt społecznościowy będzie w tym przypadku odgrywał istotną rolę.

Funkcje społecznościowe, które znajdą się w przyszłych wersjach Oculus Cinema nie są jeszcze do końca znane. Wiadomo jedynie, że firma pracuje nad implementacją systemu awatarów oraz komunikacją pomiędzy użytkownikami, a także kilkoma innymi, niezapowiedzianymi jeszcze funkcjami.

Obecnie istnieje już kilka tego typu aplikacji, współpracujących z deweloperskimi wersjami Oculusa. Jedną z najpopularniejszych jest Riftmax. Jest to w zasadzie sala kinowa wraz z zapleczem, która dodatkowo pełni funkcje społecznościowe. Oprócz zorganizowania prywatnego maratonu filmowego możemy także zaprosić na wspólny seans znajomych i na bieżąco komentować obecnie odtwarzany materiał. Twórcy Riftmaxa organizują nawet własne ‚eventy’ takie jak np. „Karaoke Night”. W ubiegłym roku główna sala kinowa stałą się areną ceremonii wręczenia branżowych nagród Virtual Reality Awards 2014.

Wyświetlanie filmów, streamów i innych materiałów filmowych umożliwia również platforma społecznościowa AltSpace. Za pomocą aplikacji, użytkownicy gogli Oculus Rift mogą wspólnie przeglądać internet, grać we wbudowane mini-gry oraz uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach. AltspaceVR umożliwia przeprowadzanie różnego rodzaju imprez takich jak np. wspólne oglądanie Super Bowl, finałowego mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim, które miało miejsce w lutym tego roku.

Warto również wspomnieć o niekonwencjonalnej platformie Convrge, kolejnej aplikacji społecznościowej VR, która także posiada własną rzeszę fanów.