Percipio (Oculus VR Share Bera)
Percipio (Oculus VR Share Bera)

Wiele się mówi o możliwościach jakie niosą ze sobą technologie wirtualnej rzeczywistości. Twórcy wirtualnych gogli Oculus Rift niejednokrotnie mówili o wykorzystaniu urządzenia w celach edukacyjnych, a nawet zapowiedzieli plany współpracy z uczelniami i placówkami edukacyjnymi. Perspektywa nauki z wykorzystaniem „virtual reality” wydaje się niezwykle kusząca i może przenieść edukację na kolejny, nieznany dotychczas poziom.

Percipio to projekt 17-letniego amerykańskiego ucznia, który w ramach zajęć informatycznych stworzył projekt wirtualnej klasy. Nie jest to jeszcze ostateczna wersja oprogramowania, bez treści merytorycznej, ale pozwala dostrzec potencjał jaki stanowić mogą tego typu rozwiązania. Nietrudno wyobrazić sobie lekcje historii, na której nauczyciel poprzez wirtualne gogle, oprowadza swoich podopiecznych po starożytnym Rzymie lub organizuje wycieczkę do Luwru. Taka wirtualna wyprawa na pewno bardziej zapadnie w pamięci uczniów niż suche fakty z książek, nieważne jak ciekawie opowiedziane.

Ale to nie wszystko. Perspektywy rysują się również przed nauką online, która może znacznie zyskać na znaczeniu niż jest to obecnie. Siedząc w domowym zaciszu będziemy mogli „na żywo” uczestniczyć w wykładach organizowanych na drugim krańcu globu. Wirtualny awatar nauczyciela będzie objaśniał tajniki z danej dziedziny, a jego możliwości prezentacji treści znacznie się rozszerzą.

Projekt Percipio został stworzony w środowisku Unity i oprócz Oculusa obsługuje kontroler dla wirtualnych środowisk Razer Hydra. Wersję instalacyjną można bezpłatnie pobrać na stronie Oculus VR Share Beta.