Oculus VR Team

Oculus VR pozyskał brytyjską firmę Surreal Vision specjalizującą się w mapowaniu przestrzeni 3D w czasie rzeczywistym. Ekipa dołączy do działu badawczo-rozwojowego Oculus Research.

Surreal Vision to jedna z najprężniej rozwijających się firm na świecie w dziedzinie technologii rozpoznających rzeczywiste otoczenie i przenoszących je do środowiska 3D. Ich zadanie polegać będzie na tworzeniu realistycznych trójwymiarowych przestrzeni, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane np. w stawiającej pierwsze kroki turystyce wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, system opracowywany przez Brytyjczyków potrafi nie tylko zrekonstruować daną lokację, lecz także sprawia, iż zeskanowane obiekty stają się interaktywne.

„Tworzymy przełomowe techniki przechwytywania, interpretowania, zarządzania, analizowania i ostatecznie odwzorowania w czasie rzeczywistym modelu rzeczywistości, który użytkownik odczuwa jako prawdziwy, tworząc nową, mieszaną rzeczywistość, łączącą wirtualny i prawdziwy świat.” – napisali przedstawiciele Surreal Vision w komunikacie opublikowanym przez Oculusa.

Docelowo technologie te mają doprowadzić do stworzenia systemów VR i AR, które można stosować w każdych warunkach, o każdej porze dnia, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Pomogą one również w osiągnięciu prawdziwej teleobecności. Ludzie będą mogli odwiedzić każde rzeczywiste miejsce, bez względu na to gdzie się ono znajduje.

Choć najnowszy nabytek Oculusa raczej nie będzie mieć większego wpływu na przyszłoroczną premierę konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift, to mówi się, że nowa technologia może posłużyć firmie do stworzenia rozwiązań podobnych do stacji bazowych Lighthouse. Opracowany przez Valve system śledzenia ruchów użytkownika tworzy obszar o powierzchni do 4,5 x 4,5 metrów, w którym poruszać się może dowolna grupa osób. Rozwiązanie to zastało odebrane jako przełom w technologii trackingu, gdyż pozwala na znacznie więcej niż obecnie stosowane przez Oculusa kamery IR. Niewykluczone więc, że Palmer Luckey i spółka intensywnie pracują nad stworzeniem własnego systemu.

To nie pierwsza tego typu inwestycja Oculus VR. W grudniu zeszłego roku ogłoszono nabycie Nimble VR – twórców kontrolera Nimble Sense śledzącego dłonie użytkownika i przenoszącego ich ruchy do wirtualnego środowiska, a także szwedzkiej firmy 13th Lab, działającej w tej samej branży co Surreal Vision. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.