W końcu nadszedł ten moment, w którym firma Oculus VR ujawniła najbardziej skrywaną tajemnicę. Konsumencka wersja gogli Oculus Rift wyceniona została na 599 dolarów (lub 699 Euro dla mieszkańców Europy). Jest to kwota zdecydowanie większa niż wcześniej zakładano.

Cena Oculus Rift została ujawniona wraz z uruchomieniem sprzedaży przedpremierowej gogli. Zamawiając gogle do Polski zapłacimy łącznie ze wszystkimi opłatami 742 euro co daje na dzień dzisiejszy kwotę 3221,48 złotych. Palmer Luckey skomentował na Twitterze rozbieżności pomiędzy ceną amerykańską a pozostałymi krajami. Różnica wynika z doliczenia podatków oraz opłat celnych, różnych w zależności od miejsca wysyłki urządzenia.

Pomimo sporo wyższej niż przypuszczano ceny, gogle sprzedają się wyśmienicie. Pierwsza partia urządzeń została wykupiona w ciągu 14 minut od rozpoczęcia przyjmowania zamówień. Składając preorder w tym momencie możemy spodziewać się przesyłki dopiero w maju. Szczęśliwcy, którym udało się zamówić w ciągu kilku pierwszych minut otrzymają gogle na przełomie marca i kwietnia. Wtedy też nastąpi oficjalna premiera konsumenckiego Oculusa.

Według deklaracji przedstawicieli Oculus VR z 2013 roku cena urządzenia miała zmieścić się w przedziale 200-400$, jednak już teraz wiadomo, że nie udało im się osiągnąć tego celu. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Nate Mitchell (VP of Product w Oculus VR) ujawnił, że w trakcie premiery konsumenckiego zestawu Oculus Rift zapłacimy nie mniej niż 300 dolarów. Niedługo później 50$ więcej dorzucił szef Oculus VR – Palmera Luckey.

Ostatecznie stanęło na 599 dolarach. Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż finalna wersja Oculusa w porównaniu z wersjami deweloperskimi DK1 i DK2 zawiera dużo więcej rozwiązań technologicznych, niż posiadały poprzednie modele. Według Palmera firma cały czas szukała kompromisów, aby gogle posiadały jak najwyższą jakość, a jednocześnie kosztowały jak najmniej. Cena Oculusa oczywiście mogłaby być niższa, jednak przełożyłoby się to na parametry urządzenia, które wtedy nie byłoby już najlepszym rozwiązaniem na rynku, mimo iż gogle dotarłyby wtedy do większej liczby odbiorców.

Dla osób, które zastanawiają się nad złożeniem preorderu przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące zakupu konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift. Odpowiadamy również na najczęściej zadawane pytania.

Oculus Rift F.A.Q. – Wszystko co musisz wiedzieć zanim kupisz gogle VR [poradnik]

zestaw Oculus Rift

 • renoma

  buahahhaha no no nieźle 300 albo trochę więcej, albo drugie tyle więcej.

 • Wlodarmic

  699 euro w europie

 • Wlodarmic

  Za google na 06.01.2016 599 U.S. dollars = 557.619088 Euros
  A cena na stronie w Euro 699!!!!

 • Momnon

  Mogli sprzedawać słuchawki jako akcesoria, było by z 50$ taniej, ale nie bo po co. Zabawka dla zamożnych jednak. Miało być tanio a wyszło jak zwykle.

 • BaUEr

  ” 350$ lub nieco więcej ” to to rzeczywiście nie jest… , cena martwi tylko takie kraje jak nasze, gdyż za dobry TV w UE, ludzie zarabiający w euro , pewnie nie raz płacili 1000E jak nie 1500E (jakieś nowości na dany czas) i pewnie nie płakali.

  Co do ceny $ vs E , to wydaje mi się, że jest Ona po prostu powiększona o cło itp. , tak samo jak w przypadku DK1/DK2. gdzie Headset do Europy wychodził o jakieś 150$ drożej = ok 500$ wówczas.

  Nic , tylko czekać na opinie posiadaczy niebawem 😉

  Pozdrawiam wszystkich VR maniaków 😉

 • parasite

  Część z ludzi odłożyła trochę kasy na ten badziew już wcześniej – jak ja 🙂 Prawie $400. Zapomniałem o tym ale nie myślałem, że cenę podniosą dwukrotnie 😀 Niech się pałują.

  • roseł

   Nigdy nie zdarzyło mi się odkładać kasy na badziew ale jak widać można 😀

   • BaUEr

    heh jeżeli ktoś uważa to za badziew, nie wiem co w ogóle robi na tej www xD

 • Niko

  Cena jest o wiele za wysoka. Nie ma opcji, żebym nawet się obecnie tym zainteresował, może jak wydadzą z 3-4 wersje, to wtedy tak, będzie o wiele bardziej dopracowane i multum gier i aplikacji, a obecnie za taką cenę, nawet nie ma najmniejszej opcji. 1700zł mogłem dać, ale powyżej nie.

 • Niko

  Niestety, ale jednak nie kupie obecnie OR za drogo na to co oferować będzie na początku, może dopiero 3 generacje, gdy już wszystko będzie udoskonalone, a gier i aplikacji będzie w milionach.

  Błąd zrobili z padem i słuchawkami, to jest zbędne i podnosi cenę.

 • renoma

  Sprawa przedstawia się tak:
  Najpierw miało być <300 potem trochę więcej niż 300 teraz jest 2xwięcej niż trochę więcej niż 300!.
  Już w grudniu kupiłem samsung gear i z tym co mam przeżyje ten rok aż się sytuacja nie unormuje i nie poznamy zwycięzcy oculus, vive, sony ps4vr.

  • BaUEr

   @Renoma stremowałeś z Pc na Gear VR gierce? jak tak jakie wrażenia ? 😉

 • BaUEr

  Pad 130zł , słuchawki chociażby 150zł 😉 wydaje mi sie, że OR zrobili badanie rynku i dali cenę najwyższą jaką uważali ,że ludzie i tak zapłacą. Ja do bogaczy nie należę, a i tak jeżeli cena za HTC okaże się kosmiczna, kupie OR bez marudzenia bo z opisu testerów, to super lekki dobry sprzęt VR. Dobry TV potrafi(ł) czasami kosztować 7000 i 10 000zł 😛 i nikt się nie „dziwi” dlaczego.

 • grancek

  Ej mati nie lubimy juz oculusa bo kosztuje 3000 cebulionow zamiast 300
  czemu nie zrobio za 300 przeciez kazdy glupi umie sobie zlozyc gogle z kartonu!!!!!11 xD

 • Mark

  Druga sprawa to cena kompa który je obsłuży 🙂