iFixit opublikował materiał przedstawiający rozbiórkę konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift. Serwis zajmujący się na co dzień testowaniem smartfonów pod względem ich ewentualnej samodzielnej naprawy tym razem wziął na warsztat najnowszy headset wirtualnej rzeczywistości firmy Oculus VR.

Według autorów poniższego filmu Oculus Rift CV1 można dosyć łatwo rozłożyć i naprawić. Zwracają oni uwagę m.in. na okablowanie, które jest dużo lepiej przemyślane, niż w deweloperskiej wersji Oculusa i można je w prosty sposób zdemontować. Podobnie sprawa wygląda ze słuchawkami. Ostatecznie gogle otrzymały całkiem wysoką ocenę 7/10.

Brak maksymalnej oceny spowodowany jest kilkoma niedogodnościami. Przede wszystkim problemy mogą wystąpić przy zdejmowaniu osłony przeciwpyłowej, którą podtrzymują wewnątrz specjalne zatrzaski. Z kolei, aby dostać się do podzespołów takich jak ekran, soczewki czy płyta główna przeszkodą mogą okazać się delikatne kable taśmowe. Ponadto wymiana paska na głowę jest niemożliwe bez rozcięcia chroniącego go materiału.

Zdjęcia poszczególnych komponentów, z których zbudowano Oculusa i szczegółową instrukcję demontażu urządzenia wraz ze zdjęciami znajdziecie na stronie iFixit.