Oculus Rift VR

Informacje ujawnione w ostatnim kwartalnym raporcie Facebooka sugerują, że możemy nie zobaczyć w tym roku konsumenckiej wersji gogli Oculus Rift. Firma poinformowała o braku planów dotyczących sprzedaży produktów marki Oculus w 2015 roku jednocześnie dodając, iż urządzenie jest w zaawansowanej fazie produkcji, jednak jest zbyt wcześnie, aby podać konkretny termin premiery urządzenia. Jeżeli okaże się to prawdą, nie sprawdzą się deklaracje twórcy Oculusa, Palmera Luckeya, który wielokrotnie powtarzał, że będzie zawiedziony jeżeli konsumencka wersja urządzenia nie trafi do sprzedaży do końca 2015 roku.

Taka sytuacja wcale nie musi oznaczać, że sprzedaż konsumenckiej wersji Rifta zostanie przełożona na następny rok. W ostatnich miesiącach Oculusowi przybył poważny konkurent w postaci gogli HTC Vive, który swoją premierę zaplanował na koniec 2015 roku. Urządzenie tworzone przy współudziale firmy Valve oferuje innowacyjną technologię Lighthouse, która umożliwia precyzyjne śledzenie ruchów graczy w obszarze do 4,5 x 4,5 metrów. Jest to duży postęp w odniesieniu do tego czym dysponuje Oculus VR obecnie, czyli kamery IR śledzącej położenie głowy użytkownika o zasięgu wielokrotnie mniejszym od systemu Lighthouse. Dodatkowo HTC Vive nie odbiega parametrami od najnowszego prototypu „Crescent Bay„, na bazie którego powstaje konsumencka wersja Oculusa.

Więcej szczegółów powinniśmy poznać już za półtora miesiąca w Los Angeles gdzie w dniach 16–19 czerwca odbędą się coroczne targi gier komputerowych E3. W komunikacie Oculus VR dla osób, które wsparły kampanię urządzenia na Kickstarterze napisano, że firma nie może się już doczekać imprezy i podzielenia się tym nad czym obecnie pracuje. Miejmy nadzieję, że za 6 tygodni wszystko już będzie jasne.