Oculus wykonał kolejny krok w kierunku uczynienia wirtualnej rzeczywistości nieco bardziej społecznościowej, niż jest dotychczas. Użytkownicy mogilnych gogli Gear VR jako pierwsi otrzymali dostęp do nowych funkcji „social VR” – Oculus Rooms i Oculus Parties.

Podczas październikowej konferencji Oculus Connect 3 zapowiedziano nowe funkcje społecznościowe dla platformy Oculusa – wirtualne pokoje spotkań oraz czat głosowy. Wraz z najnowszą aktualizacją oprogramowanie dla gogli Samsung Gear VR urządzenie wzbogaciło się o dostęp do wspomnianych usług.

Jedną z nich jest Oculus Parties, czyli czat głosowy, dzięki któremu od teraz możemy porozmawiać z przyjaciółmi dodanymi do listy znajomych. Pogawędkę przeprowadzimy z maksymalnie trzema innymi osobami w dowolnym momencie, niezależnie od tego jaką grę lub aplikację VR mamy aktualnie uruchomioną. Aby rozpocząć rozmowę wystarczy wybrać w Oculus Home zakładkę “Party” i wybrać znajomych, z którymi chcemy się skontaktować.

Jednak jeżeli chcemy zobaczyć się z nimi „twarzą w twarz” możemy stworzyć prywatną VR-ową przestrzeń. Oculus Rooms pozwoli nie tylko zobaczyć się w wirtualnej rzeczywistości (użytkownicy reprezentowani są za pomocą awatarów), lecz także oglądać filmy oraz grać w gry. Z czasem pokoje powinny wzbogacać się o kolejne możliwości.

Oculus Rooms jest odpowiednikiem istniejących już aplikacji social VR takich jak Altspace, vTime czy BigScreen. Wirtualne pokoje zostaną udostępnione użytkownikom gogli Oculus Rift w 2017 roku.

Zarówno Parties jak i Rooms są jedynie pierwszym przystaniem należącej do Facebooka firmy Oculus VR w drodze do aplikacji social VR, która ma zastąpić tradycyjne serwisy społecznościowe. Więcej na temat tych planów pisaliśmy tutaj.