Nie jest tajemnicą, że firma Oculus VR nie zamierza ograniczać się tylko do produkcji gogli wirtualnej rzeczywistości. Twórcy Oculusa poczynili już jakiś czas temu pierwsze kroki w tematach takich jak kontrolery VR, technologie śledzenia ruchów dłoni i przenoszenia ich do trójwymiarowego środowiska czy mapowanie przestrzeni 3D w czasie rzeczywistym. Teraz nadeszła kolej na Augmented Reality, czyli rzeczywistość rozszerzoną.

Oculus VR, CEO Brendan Iribe przyznał w jednym z ostatnich wywiadów, że jego firma prowadzi badania dotyczące tego typu rozwiązań. Mimo, iż technologia AR jest obiektem badań Oculusa, Iribe nie sądzi aby była już teraz gotowa do wdrożenia wraz z wirtualną rzeczywistością.

Wśród przeszkód, które stoją przed rozszerzoną rzeczywistością, wymienia kwestię używania jej w miejscach publicznych. Według niego okulary AR projektowane są do używania ciągłego, przez cały dzień, w różnych miejscach i sytuacjach, np. przechodząc przez ulicę. Natomiast gogle VR nie muszą zmierzyć się z tym wyzwaniem, gdyż ich przeznaczenie oraz sposoby użycia są zupełnie inne. Będziemy używać ich najczęściej we własnym domu, biurze lub w innych pomieszczeniach, a dużo rzadziej na zewnątrz.

Brendan Iribe
Brendan Iribe

Iribe uważa, że Augmented Reality musi dojść do punktu, w którym po prostu działa dobrze i jest w stanie zastąpić zwykłe okulary, a jednocześnie nie będziemy wyglądać z nimi na głowie jak cyborgi. Oculus CEO nie sądzi, żeby ten problem dotyczył także Virtual Reality.

„Myślę, że to jedno z największych wyzwań stojących przed AR, a VR po prostu nie ma tego problemu. (…) Nie sądzę, że ludzie będą się zbytnio przejmować tym jak wyglądają w goglach, świetnie się bawiąc będą całkowicie zanurzeni w wirtualnej rzeczywistości” – powiedział Iribe dziennikarzowi serwisu Develop dodając, że pomimo różnych wyzwań stojących przed AR i VR, opierać się one będą na wielu wspólnych technologicznych rozwiązaniach.

Informacje o zainteresowaniu rozszerzoną rzeczywistością potwierdził właściciel Oculusa, firma Facebook. Jej szef, Mark Zuckerberg, wypowiedział się podczas Vanity Fair New Establishment Summit w San Francisco na ten temat zaznaczając, że jest to jednak w nieco dalszej perspektywie jego firmy.

Zuckerberg Oculus
Brendan Iribe & Mark Zuckerberg

Technologie VR i AR są ze sobą ściśle powiązane. Podczas gdy pierwsza generuje pełny obraz zupełnie nowej rzeczywistości, ta druga nakłada świat wirtualny na rzeczywisty łącząc te dwa obrazy ze sobą. Według wielu osób związanych z branżą technologia AR stanowić będzie kolejny krok w ewolucji wirtualnej rzeczywistości, rozszerzając jej zakres o kolejne zastosowania. Podobnego zdania wydaje się być firma Microsoft, która odpuściła wyścig o stworzenie najlepszych gogli VR, a w zamian za to intensywnie promuje holograficzne okulary mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality – MR) Hololens, mające w niedługim czasie trafić do pierwszych deweloperów.

Warto również przypomnieć projekt Google Glass, który co prawda został niedawno zawieszony, jednak firma na pewno nie powiedziała w tym temacie ostatniego słowa. Tym bardziej, że jakiś czas temu internetowy gigant z Mountain View zainwestował 500 milionów dolarów w tajemniczy start-up Magic Leap, wyglądający na całkiem sensowną alternatywę dla Microsoft Hololens.