Poznaliśmy wstępne plany Microsoftu dotyczące dystrybucji holograficznych okularów mieszanej rzeczywistości Hololens. Urządzenie w 2016 roku zostanie udostępnione deweloperom oraz klientom korporacyjnym, a dopiero jakiś czas później możliwość zakupu otrzymają osoby prywatne.

Prezes zarządu firmy Microsoft Satya Nadella w wywiadzie dla BBC ujawnił, iż pierwsza wersja Hololens pojawi się w ciągu następnego roku i przeznaczona będzie dla twórców oprogramowania oraz rynku biznesowego. Microsoft CEO wspomina również o „5-letniej podróży”, której efektem końcowym będzie wdrożenie technologii do wielu różnych branż, takich jak np. medycyna. Naturalnie nie musi to oznaczać, że dopiero za pięć lat Hololens trafi na sklepowe półki. Prawdopodobnie stanie się to wcześniej, jednak dotychczas nic konkretnego na ten temat nie ujawniono.

Microsoft Hololens jest tak naprawdę komputerem z Windows 10, na którym uruchomimy wszystkie aplikacje działające z tym systemem. Każda z takich aplikacji na okularach wyświetlana będzie w postaci hologramu. W zależności od oprogramowania urządzenie będzie wyświetlać doświadczenia zarówno wirtualnej jak i rozszerzonej rzeczywistości, przez co wiele osób związanych z branżą VR/AR określa je jako gogle mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality – MR).

Przedstawiciele firmy podczas odbywającej się właśnie w Kolonii konferencji GDC Europe zapowiedzieli integrację Hololens z platformą Xbox LIVE. Ma to związek z faktem, iż holograficzne okulary będą integralną częścią ‚uniwersalnej platformy Windows’, która zadebiutowała w zeszłym tygodniu wraz z premierą nowego systemu operacyjnego Windows 10. Hololens uzyska pełną funkcjonalność Xbox Live (w tym rozgrywki wieloosobowej) na wszystkich obsługiwanych platformach. Oznacza to również dostęp do uniwersalnego cyfrowego sklepu z grami i oprogramowaniem.

microsoft hololens8

Podczas gdy zdecydowana większość twórców oprogramowania i korporacji musi cierpliwie czekać do przyszłego roku na debiut deweloperskiej wersji urządzenia, są na świecie organizacje, które już teraz mają dostęp do najnowszej technologii Microsoftu. Między innymi NASA, która testuje Hololens w swoim podwodnym laboratorium o nazwie NEEMO u wybrzeży Key Largo na Florydzie.

Astronauci przeprowadzają testy mające na celu sprawdzenie jak urządzenie spisze się w ekstremalnych warunkach i w jakim stopniu pomoże pracownikom centrum kontroli. Jednym z przykładów może być obserwowanie misji NASA za pomocą kamer, w które zostały wyposażone holograficzne okulary. Usprawni to chociażby interwencje medyczne i inne procedury agencji, które będą mogły być nadzorowane w czasie rzeczywistym.