Już wkrótce okulary rozszerzonej rzeczywistości Hololens będzie można zakupić w Europie. Microsoft poinformował o rozpoczęciu przedsprzedaży urządzenia, które po raz pierwszy oficjalnie zawita na Stary Kontynent. Niestety na liście państw nie znajdziemy na razie Polski.

W kwietniu tego roku Microsoft rozpoczął wysyłkę pierwszej deweloperskiej wersji okularów rozszerzonej rzeczywistości Hololens. Twórcy oprogramowania, którzy chcieli tworzyć aplikacje na headset zmuszeni byli solidnie uzasadnić potrzebę zakupu wartego 3000 dolarów urządzenia. Złożenie aplikacji nie było bowiem jednoznaczne ze złożeniem zamówienia przedpremierowego. Producent selekcjonował pierwszych użytkowników headsetu.

Od sierpnia oferta dostępna jest już dla wszystkich zainteresowanych, choć na razie oficjalnie tylko na terytorium USA i Kanady. Teraz ma się to zmienić bowiem Microsoft rozszerzył listę państw, których mieszkańcy będą mogli zamówić okulary AR. Nie znajdziemy na niej na razie Polski, jednak jeżeli ktoś posiada rodzinę lub znajomych w Niemczech lub Wielkiej Brytanii, zakup Hololensów nie powinien już stanowić większego problemu. Na liście znalazły się ponadto: Francja, Irlandia, Australia oraz Nowa Zelandia.

microsoft hololens

Inną sprawą jest kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za taką przyjemność. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych Hololensy sprzedawane są w cenie 3000 dolarów (niecałe 12.000 złotych), w Europie kupimy je za 2719 funtów, czyli około 13.000 złotych (Wielka Brytania) oraz 3299 Euro, co w przeliczeniu na złotówki daję kwotę ponad 14.000 złotych (pozostałe kraje). Oczywiście różnice to w głównej mierze zasługa cła i podatków.

Microsoft rozpoczął już przedsprzedaż dla osób zamieszkujących wspomniane kraje. Wysyłka urządzeń planowana jest pod koniec listopada. Z kolei już 26 października odbędzie się konferencja amerykańskiej firmy, na której być może usłyszymy o dalszych planach dystrybucji Hololens.

Gigant z Redmond przy okazji przedstawił także swoich międzynarodowych partnerów (zobacz film powyżej), którzy planują wykorzystywać możliwości Hololensów w prowadzonej przez siebie działalności. Wśród nich znalazły się m.in. takie marki jak Audi, Volkswagen (Niemcy) oraz Airbus (Francja).

Więcej na temat: Microsoft Hololens