Twórca Oculusa znów dał o sobie znać. Tym razem stało się o nim głośno dzięki przekazaniu wsparcia finansowego autorowi nieoficjalnej aplikacji umożliwiającej użytkownikom gogli HTC Vive obejście zabezpieczeń w sklepie Oculus Store.

Założyciel firmy Oculus VR, Palmer Luckey, dosyć niespodziewanie zaoferował wsparcie finansowe dla twórcy oprogramowania Revive. Aplikacja pozwala użytkownikom gogli HTC Vive uruchamiać gry dostępne w Oculus Store – oficjalnym sklepie z grami dla Oculus Rift.

Luckey wraz końcem marca zakończył swoją współpracę z Facebookiem, który przejął Oculus VR w 2014 roku. Choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone prawdopodobnym powodem rozstania było wplątanie się Palmera w aferę polityczną związaną z wyborami prezydenckimi w USA, po której spadło na niego wiele krytyki.

Niemniej jednak wsparcie nieoficjalnego oprogramowania niekoniecznie musi oznaczać chęć odegrania się na byłym pracodawcy. Luckey wielokrotnie podkreślał, iż traktuje wirtualną rzeczywistość jako jedną platformę i niezależnie jaki headset będziemy posiadali powinniśmy móc uruchomić na nim wszystkie VR-owe aplikcje. Niestety polityka Facebooka od początku nie przewidywała dzielenia się treścią dostępną w Oculus Store z użytkownikami innych gogli, takich jak np. HTC Vive, na co Palmer nie miał już żadnego wpływu.

Działanie Revive opiera się na zapewnieniu kompatybilności pomiędzy Oculus SDK (zestaw narzędzi dla deweloperów tworzących aplikacje na Rifta) a OpenVR (interfejs programistyczny firmy Valve udostępniany na zasadach wolnej licencji, który umożliwia deweloperom dostęp do HTC Vive i innych gogli VR). W skrócie – Revive tłumaczy Oculus Runtime na język OpenVR, dzięki czemu Oculusowe gry można uruchomić na Vive i w teorii także na innych headsetach współpracujących z otwartym API firmy Valve.

Z uwagi na ciągłe aktualizacje oprogramowania dla Rifta wymagane są częste poprawki i nieustanny rozwój Revive. W związku z tym Palmer zaoferował 2000 dolarów miesięcznie, które otrzyma twórca hacka poprzez zbiórkę prowadzoną w serwisie Patreon. Jednym z celów kampanii jest dołączenie do założonej przez Khronos Group inicjatywy opracowującej otwarty standard OpenXR. Do grupy należą już m.in. takie firmy jak Google, NVIDIA, Samsung, Valve, a także Oculus VR.

Sam program Revive jest bezpłatny. Jego najnowszą wersję znajdziecie w tym miejscu.