Bernie Sanders – jeden z kandydatów Partii Demokratycznej na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych – nagrał swoją wystąpienie wykorzystując do tego technologie umożliwiające odtworzenie jej na goglach VR. To pierwszy tego typu przypadek w historii wirtualnej rzeczywistości i kampanii prezydenckich.

360-stopniowe nagranie z przemową amerykańskiego senatora nie było wcześniej planowane i powstało z inicjatywy firmy Virtuality Lab specjalizującej się w kręceniu tego typu materiałów. Obecnie możliwe jest do odtworzenia m.in. dla posiadaczy gogli Oculus Rift czy Cardboard, lecz można je uruchomić również na tradycyjnych monitorach.

W przypadku deweloperskich gogli Oculus Rift, możemy zrobić to na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie aplikacji Virtual Desktop, programu wyświetlającego pulpit monitora w wirtualnej rzeczywistości (o tym jak tego dokonać przeczytacie TUTAJ) lub pobranie jednego z polecanych przez nas odtwarzaczy filmów VR 360º.

Innym sposobem jest zainstalowanie eksperymentalnej wersji przeglądarki Firefox lub Chrome i odpalenie filmu bezpośrednio na goglach VR w serwisie Vrideo. Ten krok stanie się zbędny w momencie gdy twórcy przeglądarek zaimplementują protokół WebVR w standardowych wydaniach swojego oprogramowania.

Aby uruchomić materiał filmowy na kartonowych goglach Cardboard lub podobnych należy wykorzystać do tego celu oficjalną aplikację Youtube.