Jeszcze w tym roku powinny pojawić się na rynku pierwsze headsety typu „All-in-one” bazujące na referencyjnym modelu Qualcomm VRDK wyposażonym w procesor Snapdragon 835.

W ubiegłym miesiącu producent mobilnych procesorów Qualcomm zapowiedział referencyjny model gogli VR bazujących na Snapdragonie 835. Urządzenie powstaje we współpracy z twórcami kontrolera gestów Leap Motion i posłuży innym producentom sprzętu, którzy na jego podstawie zbudują własne headsety wirtualnej rzeczywistości.

Tym co wyróżnia Qualcomm VRDK jest jego samowystarczalność. Gogle wyposażono w procesor Snapdragon 835, w związku z czym będą one samodzielnym urządzeniem, niewymagającym podłączenia do zewnętrznej jednostki obliczeniowej. Rozwiązanie problemu śledzenia pozycyjnego rozwiązano za pomocą wbudowanych kamerek, które zastąpią znane z Rifta i Vive przewodowe czujniki ruchu. Z kolei do wykonywania interakcji w wirtualnym świecie nie będziemy potrzebować dedykowanych kontrolerów takich jak Oculus Touch z uwagi na wcześniej wspomniane sensory Leap Motion umożliwiające precyzyjne śledzenie nawet minimalne ruchy palców naszych dłoni.

Czujniki znajdziemy także wewnątrz headsetu – będą one odpowiedzialne za śledzenie ruchów gałek ocznych, czyli tzw. eye-tracking. W związku z wbudowanym ekranem urządzenie nie będzie również od nas wymagać posiadania smartfona.

Referencyjny model VRDK wyposażony został oprócz procesora Snapdragon 835, także m.in. w wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 2560×1440 (90Hz), 4GB pamięci RAM, pamięć wewnętrzną oraz soczewki pozwalające na obserwowanie wirtualnego świata w 100-stopniowym polu widzenia.

Qualcomm nie jest zainteresowany wypuszczeniem wersji konsumenckiej, ale już w drugiej połowie tego roku możemy spodziewać się premiery pierwszego modelu opracowanego przez jednego z ich partnerów. Pomoże w tym „HMD Accelerator Program” kierowany do producentów zainteresowanych komercjalizacją tej technologii. Na razie poinformowana o dwóch chińskich firmach, które dołączyły do programu – GoerTek oraz Thundercomm. W tej chwili jednak nie znamy nawet przybliżonej ceny zapowiedzianych headsetów.

W drugim kwartale 2017 roku Qualcomm VRDK zostanie udostępniony producentom oprogramowania.