Google poinformowało, że platforma edukacyjna Expeditions zakończyła etap testów i dostępna jest już do pobrania za darmo dla wszystkich użytkowników mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości typu Cardboard. Aplikacja przeznaczona jest dla szkół i ośrodków edukacyjnych, które mogą dzięki niej organizować wirtualne klasowe wycieczki do różnych zakątków świata.

W maju zeszłego roku firma Google ogłosiła program umożliwiający szkołom nowatorskie podejście do nauczania. Zainteresowane ośrodki edukacyjne otrzymały zestaw składający się z kartonowych gogli, smartfonów oraz tabletu dla nauczyciela, służącego do wybrania celu podróży oraz zarządzania i koordynacją wirtualnych wycieczek. Od września z takiej formy przyswajania wiedzy skorzystało ponad milion uczniów w 11 krajach na całym świecie, natomiast od teraz zajęcia lekcyjne w VR mogą prowadzić wszyscy.

W sklepie Google Play dla smartfonów z systemem Android pojawiła się bezpłatna wersja aplikacji Google Expeditions.

Jednakże w związku z tym, że nie wszystkie szkoły są wyposażone w odpowiednie urządzenia Google wypuściło do sprzedaży gotowe zestawy zawierające m.in. gogle Mattel View-Masters oraz inne akcesoria wymagane do zorganizowania wycieczki VR. W tej chwili można jest zamówić online w sklepie Best Buy. Ceny zaczynają się od 4 tysięcy dolarów za zestaw dla 10 uczniów.

Wracając do samej aplikacji udostępnia ona w tej chwili ciągle rosnącą bazę już ponad 200 wycieczek VR, które składają się z 360-stopniowych zdjęć 3D przedstawiających różnego rodzaju lokacje. Znajdziemy w niej m.in. popularne zabytki, parki narodowe, podwodne zdjęcia rafy koralowej, a nawet w sceny uchwycone w kosmosie.

Google Expedition wymaga Androida w wersji co najmniej 4.4. W niedalekiej przyszłości planowane jest wypuszczenie wersji dla systemu iOS.