W San Francisco zakończyła się konferencja Sony PlayStation Experience, podczas której poznaliśmy szczegóły na temat nowych gier zmierzających na platformę PlayStation VR. Wśród nowo zapowiedzianych tytułów znalazły się m.in. sequel wysoko ocenianej przygodówki Psychonauts, wieloosobowy shooter Ubisoftu z gatunku flight-sim Eagle Fight, symulator myśliwca bojowego Ace Combat 7, a także… golf miejski w wykonaniu niszczycielskich robotów – 100ft Robot Golf.

PlayStation Experience to coroczna konferencja, podczas której japońska firma zapowiada i prezentuje gry, które już wkrótce zadebiutują na konsoli Sony. Po raz pierwszy w historii imprezy, poświęcono tak wiele miejsca grom wirtualnej rzeczywistości, przeznaczonym na gogle PlayStation VR (dawniej Project Morpheus).

Psychonauts VR

Jednym z ciekawiej zapowiadających się tytułów jest nietypowa przygodówka Psychonauts: In the Rhombus of Ruin, o której jednak na razie nie wiemy zbyt wiele. Wiadomo natomiast, że fabuła psychodelicznej gry tworzonej przez studio Double Fine ulokowana zostanie pomiędzy wydarzeniami z pierwszej części gry wydanej w 2005 roku a dopiero powstającym sequelem – Psychonauts 2. Gra zostanie wydana ekskluzywnie na PlayStation VR.

Eagle Flight

Kolejnym exclusivem będzie Eagle Fight – wieloosobowy shooter z gatunku flight-sim, pozwalający na toczenie podniebnych pojedynków nad ulicami Paryża pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami graczy. Początkowo gra prezentowana była na różnego rodzaju pokazach w formie dema technologicznego prezentującego możliwości headsetu Sony, lecz teraz wiadomo już, że przekształci się w pełnoprawną grę. Za prace nad Eagle Flight odpowiada Ubisoft (studio znane m.in. z serii Assassin’s Creed), które na razie jako jedno z nielicznych studiów tworzących gry AAA podjęło się prób tworzenia produkcji dla gogli VR. Więcej na temat zainteresowania Ubisoftu technologiami wirtualnej rzeczywistości pisaliśmy w tutaj.

Sterowanie w Eagle Fight odbywa się za pomocą sensorów, w które wyposażone są gogle VR. Kontroler wykorzystany jest jedynie do przyśpieszania, zwalniania oraz atakowania przeciwników.

100ft Robot Golf

To chyba najbardziej niespodziewany tytuł, aczkolwiek posiadający spory potencjał. Czy ktokolwiek z Was kiedykolwiek myślał o grze w golfa w środowisku miejskim? Być może. A co powiecie na to, że graczami będą ogromne roboty wielkości wieżowca? Gra oprócz ‚typowej’ partyjki w golfa pozwoli na demolowanie miasta oraz fizyczne pojedynki z przeciwnikiem.

The Modern Zombie Taxi Co

Pozostajemy w kategorii gier nieszablonowych. W The Modern Zombie Taxi Co po prostu wcielimy się w taksówkarza jeżdżącego po postapokaliptycznym świecie pełnym tzw. Nowoczesnych Zombie, czyli Zombie, które próbują żyć jak normalni ludzie. Brzmi wystarczająco logicznie i zachęcająco.

Ace Combat 7

Na gogle PS VR trafi również kolejna odsłona symulatora myśliwca bojowego z popularnej serii Bandai Namco – Ace Combat.

Ace Combat 7 pojawi się na PlayStation VR na wyłączność.

Distance

Distance to tworzona przez Refract Studios futurystyczna survivalowa wyścigówka. Arcadówka przypominająca stylem świat z filmu Tron pozwoli posiadaczom gogli Sony osiągać niesamowite prędkości i jednocześnie skakać, latać, jeździć po ścianach i wykonywać szalone ewolucje na trasach ukrywających wiele niebezpieczeństw.

Gra została zapowiedziana już rok temu na PlayStation 4 i PC-ty. W tym drugim przypadku możliwa jest już do uruchomienia na goglach Oculus Rift DK2.

Job Simulator

Kolejną grą, która uzyska wsparcie dla PSVR będzie Job Simulator. Rozgrywka ‚symulatora pracy’ osadzona została w 2050 roku i przedstawia świat, w którym roboty są powszechnie dostępne i służą ludziom przy wielu codziennych obowiązkach takich jak sprzątanie czy gotowanie. Dotychczas ujawniono trzy z pięciu zapowiedzianych przez studio prac: praca szefa kuchni, sprzedawcy sklepu szybkiej obsługi oraz pracownika biurowego.

Gra już wcześniej została zapowiedziana na Oculus Rift i dedykowany goglom kontroler dla wirtualnej rzeczywistości – Oculus Touch, a także na SteamVR HTC Vive.

Golem

Tworzona przez studio Highwire Games gra Golem będzie kolejnym exclusivem PS VR i pozwoli właścicielom gogli pokierować tytułowym stworem.

Rez Infinite

Tytuł o tyle ciekawy, że za grę odpowiada znany japoński programista Tetsuya Mizuguchi znany m.in. z tytułów takich jak Sega Rally, Sega Touring Car Championship czy oryginalny Rez z 2001 roku wydany na konsole Dreamcast i PlayStation 2. Gra będzie remakiem jedynego w swoim rodzaju rytmicznego rail-shootera opierającego się na grafice wektorowej. W związku z jej muzycznym charakterem producenci Rez Infinite (Enhance Games) obiecują obsługę dźwięku 3D w formacie 7.1.

Classroom Aquatic

Tuż przed konferencją PlayStation Experience ogłoszono wparcie PS VR dla gry Classroom Aquatic. Wywodząca się z Kickstartera produkcja niezależnego studia Sunken Places pozwoli wcielić się w postać nurka uczęszczającego do szkoły dla delfinów. Zadaniem gracza będzie oszukiwanie na klasówkach i ściąganie od naszych delfinich przyjaciół w celu zdobywania dobrych ocen. Nie będzie to jednak łatwym zadaniem, bowiem ‚koledzy’ mogą się poskarżyć nauczycielowi.

Demo Classroom Aquatic dostępne jest od jakiegoś czasu dla posiadaczy deweloperskiej wersji gogli Oculus Rift DK2 na platformie Steam.

Eclipse

Eclipse to pierwszoosobowa gra eksploracyjna projektowana przez studio White Elk, której założyciel (Jonathan Hawkins) pracował wcześniej w studiu Sony Santa Monica, odpowiedzialnym za słynną serię God of War. Według jego zapowiedzi fabuła Eclipse rozgrywać się będzie na świadomej planecie z ciemną przeszłością. Gracz zostanie wyposażony w kosmiczny kombinezon z zaawansowaną technologią, a jego zadaniem będzie eksploracja wspomnianej planety i znalezienie części artefaktu, potrzebnych bohaterowi w powrocie do domu.

Gra nie posiada jeszcze trailera jednak pierwsze grafiki z Eclipse możecie zobaczyć na blogu PlayStation.

PlayStation VR logo

Podczas zapowiadania nowych gier miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie. Na scenie pojawił się Richard Marks w celu prezentacji nowego dwuosobowego dema dla gogli PS VR, przypominającego popularną grę Frisbee. Pracownicy Sony próbowali pokazać rozgrywkę „na żywo”, jednak na przeszkodzie stanęły problemy techniczne dotyczące kontrolera PlayStation Move wśród jednego z graczy. Jak to wyglądało w rzeczywistości możecie zobaczyć poniżej.

Ponadto dowiedzieliśmy się również o eksperymentach z technologią wirtualnej rzeczywistości studia Media Molecule. Należący do Sony producent gier ze znanej serii LittleBigPlanet w tej chwili nie może zaprezentować jeszcze efektów swoich prac, ale przedstawiciel studia zapewnił podczas konferencji PSE, że trwają próby z trybem VR dla będącej w produkcji gry Dreams (zobacz trailer). Korzystając z zamieszania informację o stworzeniu drużyny skoncentrowanej na Virtual Reality ogłosił na twitterze Johan Andersson ze studia DICE, znanego dzięki serii Battlefield.

To oczywiście nie wszystkie gry, które pojawią się ze wsparciem gogli PlayStation VR. W czerwcu podczas konferencji E3 firma Sony zapowiedziała m.in. tytuły takie jak: multiplayerowa strzelanka, w której pokierujemy sportowymi robotami-mechami – RIGS, przygodówka zręcznościowo-logiczna Wayward Sky, symulator kosmiczny EVE: Valkyrie czy humorystyczna pierwszoosobowa sieciowa strzelanka osadzona w klimatach drugiej wojny światowej – World War Toons. Więcej na temat tych gier przeczytacie w tutaj.

Z kolei miesiąc temu w trakcie Paris Games Week dowiedzieliśmy się, że także Gran Turismo Sport, DriveClub, Tekken 7 oraz Until Dawn: Rush of Blood oraz Robinson: The Journey pojawią się na goglach PS VR.

Premiera gogli wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR zapowiedziana została na pierwszą połowę 2016 roku. Urządzenie ma być sprzedawane w cenie nowej konsoli.