Wraz z rosnącą popularnością technologii VR coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad zagrożeniami związanymi z przebywaniem w wirtualnej rzeczywistości. W ramach ostatniej aktualizacji oprogramowania PlayStation 4 posiadacze konsoli otrzymali komunikat dotyczący zasad „zdrowia i bezpieczeństwa” dla nadchodzących gogli PlayStation VR. Możemy w nim przeczytać, że headset PSVR nie może być używany przez osoby w wieku poniżej 12 lat.

Nie wiadomo w jaki sposób Sony ustaliło akurat taki przedział wiekowy, jednak pojawiają się opinie, że może być to związane z niedopasowaniem headsetu do rozmiaru dziecięcej głowy. Tym bardziej, że ewentualne klasyfikacje wiekowe wprowadzą zapewne organizacje typu PEGI. Tak czy inaczej japońska firma może zwyczajnie chuchać na zimne i zabezpieczać się przed ewentualnymi pozwami, o co np. w USA nietrudno.

W komunikacie znajduje się ponadto zapis ostrzegający, że część osób może doświadczyć choroby lokomocyjnej, nudności, dezorientacji oraz innych niedogodności. Oczywiście w takim przypadku Sony sugeruje zaprzestanie korzystania z headsetu. Firma zaleca również zwracanie szczególnej uwagi na dzieci, zwierzęta oraz różnego rodzaju przedmioty, które mogą znaleźć się w zasięgu użytkownika PlayStation VR.

Podobnie do sprawy podchodzą twórcy gogli Oculus Rift i HTC Vive, z tym, że w ich instrukcjach użytkownika widnieje przedział wiekowy 13+.

Playstation VR_3

Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu (15 marca) poznamy cenę i datę premiery PlayStation VR. Sony zorganizuje w trakcie Game Developers Conference (GDC 2016) w San Francisco specjalną konferencję prasową poświęconą PSVR. Twórcy headsetu od dłuższego czasu utrzymują, że premiera gogli odbędzie się w pierwszym półroczu 2016 roku. Największa na świecie konferencja dla deweloperów jest więc ostatnią tak dużą imprezą, podczas której firma Sony może ujawnić finalne plany dotyczące swojej platformy Virtual Reality.