Pojawiła się alternatywa dla przystawki TPCAST zamieniającej gogle HTC Vive w urządzenie bezprzewodowe. Twórcy akcesorium o nazwie Rivvr planują uwolnić od kabli także Oculus Rift.

W listopadzie informowaliśmy o planach firmy TPCAST, która opracowuje specjalną przystawkę nakładaną na gogle HTC Vive, dzięki czemu headset będzie łączyć się z komputerem bezprzewodowo. Choć nikt jeszcze nie miał okazji sprawdzić czy urządzenie działa, a byłaby to duża rewolucja w branży VR, akcesorium trafiło już do przedsprzedaży.

Pierwsza partia rozeszła się w ciągu 18 minut, a jej wysyłka rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Według producentów podłączane do headsetu akcesorium zapewni komfortową pracę w warunkach nieodbiegających od standardu wyznaczonego przez twórców Vive. Mowa tu oczywiście o opóźnieniach w przesyle obrazu, które nie powinny mieć miejsca z uwagi na wykorzystanie przełomowej technologii komunikacji bezprzewodowej 60 GHz. Według producentów opóźnienie wyniesie około 2ms (wcześniej podawano 15ms) i nie przekroczy zalecanego dla VR progu 20ms.

Urządzenie wyposażono w baterię pozwalającą na 1,5 godziny pracy, co jest wynikiem całkiem niezłym biorąc pod uwagę obecny średni czas jednorazowego przebywania w wirtualnej rzeczywistości. W planach są już jednak modele z bardziej pojemnym akumulatorem. Nie ma natomiast jeszcze planów na temat integracji tej technologii w przyszłych wersjach HTC Vive.

Przystawka powstała w ramach programu akceleracyjnego Vive X, wspomagającego startupy tworzące akcesoria dla HTC Vive, dlatego też z tego rozwiązania, przynajmniej na początku, skorzystają jedynie użytkownicy gogli produkowanych przez HTC. Pojawiła się jednak alternatywa w postaci Rivvr.

Podobnie jak w przypadku TPCAST, rozwiązanie projektowane przez Rivvr opierać się będzie na montażu specjalnej przystawki wyposażonej w baterię, dzięki czemu kable nie będą już plątać się pod naszymi nogami. Urządzenie waży 300 gram i potrafi przesyłać obraz z opóźnieniem wynoszącym około 11ms. Podepniemy je nie tylko do gogli HTC Vive, lecz także do Oculus Rifta i innych niesprecyzowanych jeszcze headsetów.

Producenci Rivvr planują wypuścić do sprzedaży dwa modele przystawki, różniące się czasem pracy na baterii (3 lub 6 godzin). Premiera zapowiedziana została na przyszłoroczną wiosnę, ale już podczas targów CES 2017 (5-8 stycznia) powinniśmy poznać więcej szczegółów. Cena urządzenia ma mieścić się w przedziale 200-300 dolarów.