Informacja prasowa

Fundacja SYNAPSIS, wiodąca organizacja wspierająca osoby z spektrum autyzmu w Polsce, wspólnie z World of VR realizuje program edukacyjny pomagający wejść osobom z autyzmem na rynek pracy wykorzystując narzędzia wirtualnej rzeczywistości. W ramach niego został zrealizowany 360-stopniowy film „Mój pierwszy dzień w pracy”, w którym swojego głosu użyczył aktor Bartłomiej Topa.

Co zrobić, żeby osoby z autyzmem mogły odnaleźć się na rynku pracy? To nie jest problem braku miejsc pracy dla osób z tego rodzaju niepełnosprawnością, a raczej kwestia społecznych uprzedzeń. Na ile jesteśmy w stanie przełamać stereotypy? Na ile wirtualna rzeczywistość pozwoli nam zmienić postawy społeczne?

„W trzech scenach widzimy i słyszymy świat oczyma i uszami osoby z autyzmem, podobnie jak on odbieramy społeczne relacje uczestnicząc w rozmowie z przełożonym i koleżankami z pracy. Pokazujemy trudności z jakimi osoba z autyzmem musi się zmierzyć w nowym środowisku zawodowym. Przeżywamy sytuację w sposób, jaki jest charakterystyczny dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera” – mówi Maciej Piwowarczuk, reżyser filmu.

„W tym wypadku wirtualna rzeczywistość tworzy nową, nie stosowaną dotychczas płaszczyznę wzajemnego poznania i zrozumienia pomiędzy chorymi osobami a resztą społeczeństwa. Wprowadzenie technologii VR do dialogu pomiędzy osobą z autyzmem i pracodawcą ułatwia przeniknięcie się tych dwóch światów, a wręcz na ich połączenie” – mówi Izabela Broczkowska, na co dzień zatrudniająca 24 osoby z autyzmem w Pracowni Rzeczy Różnych Fundacji SYNAPSIS. – „Chcemy pokonać bariery i wskazać nie tylko punkty porozumienia, ale i płynące z niego korzyści. Z jednej strony ‚Mój pierwszy dzień w pracy’ pokazuje jak osoba z autyzmem odbiera komunikaty od swojego przełożonego, a z drugiej widzimy co ta osoba, dzięki nieprzeciętnemu umysłowi, może dać przedsiębiorstwu.”


UWAGA: Poniższy film można obejrzeć za pomocą smartfona i aplikacji YouTube dla mobilnych gogli typu Cardboard (Android i iOS) oraz Daydream (Android). W przypadku gogli Oculus Rift i HTC Vive warunkiem jest posiadanie płatnego oprogramowania. Usługę taką oferuje polska aplikacja Cmoar VR Cinema, a także Virtual Desktop, który posiada opcję streamingu filmów 360º z YouTube na Oculusa i Vive oraz możliwość zapisania ich na dysk (lepsza jakość). Użytkownicy gogli PlayStation VR mogą je uruchomić dzięki aplikacji YouTube dla konsoli PS4.


Film „Mój pierwszy dzień w pracy” będzie prezentowany także podczas festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity w maju (Warszawa, Wrocław, Gdynia) w ramach unikalnego kina VR, które będzie częścią festiwalu.