Zaledwie tydzień pozostał do premiery długo wyczekiwanych kontrolerów ruchowych dla gogli Oculus Rift. Pierwsze egzemplarze Oculus Touch otrzymają w Mikołajki (6 grudnia) osoby, które złożyły zamówienia przedpremierowe. Tego samego dnia w cyfrowym sklepie Oculusa znajdziemy ponad 50 tytułów współpracujących z kontrolerami, z czego aż 8 otrzymamy za darmo.

Wielkimi krokami zbliża się ważna data dla użytkowników gogli Oculus Rift. Już w najbliższy wtorek na rynku konsumenckim zadebiutują kontrolery ruchowe Oculus Touch, które nie tylko pomogą przenieść nasze dłonie do wirtualnej rzeczywistości, lecz także oficjalnie wprowadzą na Oculusową platformę tzw. system room-scale, dzięki któremu w wirtualnej rzeczywistości będziemy mogli poruszać się po określonym obszarze pokoju (jeżeli zastanawiacie się nad zakupem urządzenia koniecznie przeczytajcie nasze pierwsze wrażenia z testowania Oculus Touch).

Producent kontrolerów obiecał, że nie powtórzy się sytuacja z premiery Oculus Rift, kiedy to wiele osób zmuszonych było czekać na przesyłkę nawet dwa miesiące dłużej, niż pierwotnie zakładano. W pierwszej kolejności zestawy trafią do osób, które na początku roku złożyły preordery na gogle Oculus Rift. Mogą oni spodziewać się przesyłki w dniu premiery lub niewiele później. Mimo wszystko jeżeli dziś złożylibyśmy zamówienie w sklepie Oculusa musimy liczyć się z czasem oczekiwania wynoszącym około 10-15 dni od daty premiery (dostawa pomiędzy 15 a 21 grudnia).

Opóźnienia przewiduje także Amazon, który ostrzega, że na przesyłkę będziemy musieli poczekać nawet do stycznia. Co ciekawe w mediach społecznościowych pojawiły się zrzuty ekranu sugerujące, iż Amazon rozesłał już część zamówień i według przewidywanego czasu dostawy klienci popularnego sklepu otrzymają swoje przesyłki 4 dni przed oficjalną premierą.

Oculus VR twierdzi, iż w dniu premiery otrzymamy dostęp do 50 różnego rodzaju gier, doświadczeń i aplikacji VR, w których kontrolery znajdą swoje zastosowanie. Na liście znajdują się m.in. takie tytuły jak: Serious Sam VR: The Last Hope (Croteam), Job Simulator (Owlchemy Labs), The Climb (Crytek), Rock Band VR (Harmonix), VR Sports Challenge (Sanzaru), Dead and Buried (Oculus Studios) oraz Pro Fishing Challenge VR (Opus). Wśród nich znajdziemy 8 produkcji, które zostaną udostępnione zupełnie za darmo, z czego dwa otrzymają wyłącznie osoby, które do 5 grudnia złożą zamówienia przedpremierowe.

Wszystko wskazuje na to, że 6 grudnia użytkownicy Oculusa otrzymają dostęp także do wszystkich pozycji wydanych na Steamie ze wsparciem gogli HTC Vive i kontrolerów ruchowych SteamVR. Dotychczas istniała możliwość uruchamiania tytułów przeznaczonych na konkurencyjny headset, jednak problemem zazwyczaj okazywał się brak kontrolerów, które Vive od początku sprzedaje z całym VR-owym zestawem.

Poniżej krótka charakterystyka wszystkich tytułów, które otrzymamy bezpłatnie przy zakupie Oculus Touch. Ponadto w pudełku z kontrolerami znajdziemy przejściówkę przeznaczoną dla gry Rock Band VR

Oculus First Contact (za darmo dla wszystkich)

Każdy kto po raz pierwszy podłączy nowe kontrolery będzie mógł wypróbować Touche w VR-owym doświadczeniu pierwszego kontaktu – Oculus First Contact. Aplikacja wprowadzi nas w tajniki obsługi urządzenia będąc swego rodzaju przewodnikiem. Doświadczenie przeniesie nad do pokoju inspirowanego klimatami sci-fi lat 80-tych, w którym wejdziemy w interakcję z robotem. Pokaże nam on kilka sztuczek, które wykonamy dzięki kontrolerom ruchowym.

Więcej na temat doświadczenia Oculus First Contact.


Dead and Buried (za darmo dla wszystkich)

Westernowa strzelanka przygotowywana przez Oculus Studios w celu demonstracji możliwości kontrolerów ruchowych. Tytuł przeznaczony jest do rozgrywki zarówno w trybie single oraz multiplayer, jak i w kooperacji.

Więcej na temat gry Dead and Buried.


Toybox (za darmo dla wszystkich)

Toybox jest czymś w rodzaju VR-owej piaskownicy przeznaczonej dla dwóch graczy umożliwiającej wykonywanie różnego rodzaju czynności za pomocą cyfrowych odpowiedników naszych dłoni. Wirtualne środowisko wypełnione zostało przedmiotami, które dzięki kontrolerom będziemy mogli chwycić w sposób zbliżony do naturalnego.

Więcej na temat doświadczenia Toybox.


Oculus Medium (za darmo dla wszystkich)

Dzięki Oculus Medium będziemy mogli w naturalny sposób kształtować, rzeźbić i malować obiekty bezpośrednio w środowisku VR. Z aplikacji skorzystamy także w trybie multiplayer.

Więcej na temat aplikacji Oculus Medium.


Oculus Quill Beta (za darmo dla wszystkich)

Aplikacja umożliwia ilustrowanie w środowisku wirtualnej rzeczywistości 360-stopniowych scen. Oculus Quill był narzędziem dotychczas wykorzystywanym przez Oculus Story Studio do produkcji 360-stopniowych doświadczeń cinematic VR.

Więcej na temat aplikacji Oculus Quill.


Robo Recall (za darmo dla wszystkich / premiera Q1 2017)

Demonstracyjna strzelanka z widokiem z perspektywy pierwszej osoby projektowana przez twórców silnika gier Unreal Engine 4. Autorzy zapowiadają jedynie trzy misje/środowiska, w których toczyć się będzie rozgrywka. Ta nastawiona będzie raczej na szlifowanie wyników i odpieranie fali nacierających na nas robotów, niż kampanię fabularną. Jednakże w planach jest zapewnienie graczom od dwóch do czterech godzin rozrywki.

Więcej na temat gry Robo Recall.


The Unspoken (za darmo tylko z preorderami)

Wieloosobowa produkcja studia Insomniac (twórcy m.in. serii Ratchet & Clank oraz Edge of Nowhere VR), która pozwoli nam wziąć udział w pojedynkach magów (1 na 1).


VR Sports Challenge (za darmo tylko z preorderami)

Zestaw mini-gier sportowych, obejmujących m.in. koszykówkę, hokej oraz futbol amerykański.


Kontrolery Oculus Touch dostępne są w sprzedaży w cenie 199$, natomiast zestaw Rift + Touch wyceniony został na 798$.