Trwają prace nad platformą streamingową dla gier Virtual Reality o nazwie VREAL, będącą odpowiednikiem popularnego serwisu Twitch. Celem jej twórców jest umożliwienie graczom transmitowania rozgrywki z gier VR, którą widzowie będą mogli oglądać bezpośrednio na goglach wirtualnej rzeczywistości.

Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego ludzie oglądają innych ludzi grających w gry komputerowe. Jak pokazują wyniki serwisu streamingowego Twitch.tv, zjawisko z roku na rok nabiera na sile i nic nie wskazuje na to, że trend ten szybko się odwrócił. Sytuację próbują wykorzystać twórcy platformy VREAL, którzy chcieliby stworzyć coś w rodzaju „Twitch VR”.

Skoro udało się to z tradycyjnymi monitorami czemu miałoby się nie udać w wirtualnej rzeczywistości? Tym bardziej, że dzięki VREAL użytkownicy gogli VR przeniosą się do wnętrza gry. Co więcej, widzowie będą mogli poruszać się po wirtualnym środowisku i oglądać rozgrywkę z dowolnego miejsca. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby zauważyć, że takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w tytułach oferujących drużynowe rozgrywki w trybie multiplayer. Co na to fani CS:GO?

Transmisje z VREAL oglądać można będzie także na tradycyjnych monitorach oraz mobilnych goglach VR, jednak najlepsze efekty uzyskamy korzystając z najbardziej zaawansowanych headsetów takich jak Oculus Rift czy HTC Vive. W planach są również funkcje społecznościowe. W zależności od opcji ustawionych przez streamera, widzowie będą mogli być widzialni i słyszalni, co w dzisiejszych, desktopowych rozwiązaniach reprezentowane jest za pomocą chatroomu.

W przeciwieństwie do klasycznych gier VREAL wymaga od deweloperów integracji autorskiego SDK. Jednak twórcy aplikacji zamierzają to ułatwić i wypuszczą odpowiednie wtyczki do najpopularniejszych silników gier takich jak Unity czy Unreal Engine.

Ogólnodostępna wersja beta platformy powinna zostać udostępniona jeszcze w tym roku. Więcej informacji o projekcie znajdziecie na oficjalnej stronie VREAL.