PlayStation Portable to przenośna konsola Sony, która najlepsze lata ma już za sobą. Jak się jednak okazuje gry powstałe na tę platformę mają szansę na drugie życie. Wszystko za sprawą modyfikacji popularnego emulatora dla PSP – PPSSPP, dzięki któremu możliwe stało się uruchomienie ich w wirtualnej rzeczywistości na goglach Oculus Rift.

PPSSPP VR pozwala na odpalenie prawie setki tytułów powstałych na PlayStation Portable, z czego jak można się domyślać nie każdy jest grywalny w środowisku VR. Mimo wszystko lista przetestowanych gier, które wyglądają w wirtualnej rzeczywistości dobrze lub bardzo dobrze zawiera m.in. takie tytuły jak: Final Fantasy, Virtua Tennis, Dead or Alive Paradise, Shrek the Third, Gran Turismo, Star Trek: Tactical Assault, Lemmings, Sword Art Online, Prince of Persia – Revelations, Terminator czy Assassin’s Creed: Bloodlines. Poniżej można zobaczyć jak na Oculusie prezentuje się gra Crisis Core: Final Fantasy VII.

Emulator VR oraz pełna lista przetestowanych gier, wraz z komentarzem na temat poprawności działania, znajduje się tutaj.

Twórcy PPSSPP VR są także autorami emulatora VR dla Nintendo GameCube oraz Wii – Dolphin VR.