Opublikowano wersję beta aplikacji o nazwie „V”, dzięki której w trakcie przebywania w wirtualnej rzeczywistości uruchomimy powłokę wyświetlającą dodatkowe treści.

Jeżeli posiadacie gogle VR zapewne spotkaliście się już z sytuacją, w której musieliście ściągnąć na chwilę headset, aby sprawdzić pocztę, wiadomość na Facebooku, albo zmienić muzykę grającą w tle. Na szczęście pojawiło się oprogramowanie pod tajemniczo brzmiącą nazwą „V”, dzięki któremu jesteśmy już w stanie to zrobić.

Osobiście liczyłem, że ktoś w końcu zrobi aplikację, która w wirtualnej rzeczywistości założy nam na głowę okulary AR (skrót od Augmented Reality – rozszerzona rzeczywistość). Przyda się podczas pisania recenzji VR-owych gier i sprzętu, ponieważ każdorazowe zdejmowanie gogli aby cokolwiek napisać jest na dłuższą metę czynnością uciążliwą. Kolejne zastosowanie widzę w różnego rodzaju symulatorach lotu czy chociażby ciężarówki. Przemierzając Europę w Euro Truck Simulator 2 niejednokrotnie podczas dłuższych tras miałem ochotę włączyć sobie jakiś film i urozmaicić podróż. Teraz jest już to możliwe.

Aplikacja „V” działa w tle i przed uruchomieniem gry należy ją włączyć. Obsługa jest banalnie prosta – w momencie gdy mamy jesteśmy już w wirtualnej rzeczywistości wystarczy delikatnie dwa razy puknąć się w czoło, tzn. w dowolną część obudowy gogli (możemy także nacisnąć Shift na klawiaturze). W tym momencie oprogramowanie wyświetli własną dyskretną warstwę, niezasłaniającą dotychczasowego widoku przed naszymi oczami. Jeżeli spojrzymy nieco w górę zauważymy trzy elementy: wskaźnik przedstawiający aktualną liczbę wyświetlanych klatek (FPS), obecną godzinę oraz punkt, w kierunku którego spoglądając otworzymy dodatkowe menu.

Tu jak na razie mamy do wyboru dwie opcje. Jedną z nich jest wbudowana w ‚dashboard’ przeglądarka internetowa. Uruchomimy na niej w zasadzie każdą stronę www. Drugą opcją jest biblioteka otwierająca podmenu z popularnymi aplikacjami i stronami, takimi jak: YouTube, Steam, Facebook, Twitter, Slack, Spotify czy Soundcloud.

Niestety na dzień dzisiejszy są to jedyne możliwości udostępnione przez twórców „V”. Oprogramowanie jest jednak dopiero w fazie rozwojowej, więc w przyszłości jego funkcjonalność powinna się rozszerzyć.

Dashboard VR w wersji beta dostępny jest do pobrania na stronie Hello V. Aplikacja działa obecnie wyłącznie z goglami Oculus Rift i systemem operacyjnym Windows 10, jednak w planach jest już wsparcie dla zestawu HTC Vive oraz kontrolerów ruchowych Oculus Touch, które ułatwią sterowanie wewnątrz V. Dotychczas odbywa się to za pomocą gamepada lub klawiatury.