Najnowsza aktualizacja dokumentacji dla Androida 7.0 Nougat wprowadza sekcję Virtual Reality, dzięki której poznaliśmy minimalną specyfikację smartfonów spełniających wymagania mobilnej platformy Google Daydream VR, będącej następcą popularnych „Cardboardów” i bezpośrednim konkurentem gogli Samsung Gear VR.

Opublikowana właśnie dokumentacja (zobacz PDF) dla najnowszego Androida 7.0 ujawnia w sekcji Hardware Compatibility -> Virtual Reality (7.9) szczegółowe wymagania, które muszą spełnić producenci smartfonów przewidzianych do współpracy z platformą Daydream VR.

Wśród nich znajdziemy specyfikację wyświetlaczy o przekątnej od 4,7 do 6 cali, które muszą oferować rozdzielczość co najmniej 1080p, przy czym rekomendowana jest 1440p lub wyższa. Powinny one także osiągać odświeżanie obrazu na poziomie 60Hz (w trybie VR).

Nie bez znaczenia jest liczba rdzeni procesora. Według dokumentacji urządzenie musi zostać wyposażone przynajmniej w dwa z czego jeden powinien zostać dedykowany wyłącznie aplikacjom VR i sterownikom przez nie wykorzystywanym. Ponadto smartfony muszą wspierać standard kompresji wideo H.264 w rozdzielczości 3840 x 2160 zapewniający wydajność na poziomie 30fps-40Mbps, a także kodeki VP9 oraz HEVC. Warto wspomnieć również o API – OpenGL ES 3.2 oraz Vulkan.

Od niedawna w sprzedaży są już pierwsze smartfony dedykowane platformie. Urządzenia o nazwie Google Pixel oraz Google Pixel XL (szerzej na ich ten temat pisaliśmy już tutaj) łączą się z goglami Daydream View bezprzewodowo i od razu po włożeniu do środka obudowy przełączają się do trybu Virtual Reality. Wyposażone zostały w czterordzeniowy procesor Snapdragon 821, złącze USB typu C oraz odpowiednio 5-calowy (1920 x 1080 / 441 pikseli na cal) i 5,5-calowy (2560 x 1440 / 534 pikseli na cal) wyświetlacz AMOLED.

Prawdopodobnie już niedługo własne smartfony „Daydream-Ready” wypuszczą kolejni producenci. Swoje produkty zapowiedzieli już: Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, Alcatel, Asus i ZTE, jednak następna w kolejce jest firma Lenovo, której smartfony Moto Z oraz Moto Z Force otrzymają na dniach aktualizację do Androida 7.0. Dzięki temu staną się kompatybilne z nową VR-ową mobilną platformą Google.