W trakcie konferencji SDC 2016 (Samsung Developer Conference) producent mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości Gear VR ujawnił cenę z jaką sprzedawana będzie kamera sferyczna Samsung Gear 360.

Urządzenie wyceniono na 399 południowokoreański Wonów, czyli w przybliżeniu około 350 dolarów. To właśnie w Południowej Korei, na rodzimym rynku Samsunga, kamera 360º zadebiutowała w pierwszej kolejności. Firma przygotowała z tej okazji film przedstawiający proces rozpakowywania i podłączania urządzenia. Niewykluczone, że Samsung Gear 360 już wkrótce pojawi się także w pozostałych częściach świata, jednak firma nie ujawniła jeszcze na ten temat żadnych informacji.

Gear 360 jest niewielką kulą z obiektywami (2 x 195º) zlokalizowanymi po przeciwnych stronach urządzenia o łącznej rozdzielczości 30 Mpix – 3840 × 1920 pikseli (w trybie Single Cam – 2560 x 1440) – umożliwiającą nagrywanie 360-stopniowych filmów z prędkością 30 klatek na sekundę. Materiał będzie rejestrowany na karcie microSD o maksymalnej pojemności do 128GB, natomiast zasilanie zapewni wymienny akumulator ładowany poprzez złącze USB.

Kamera Gear 360 zaprojektowana została z myślą o zwykłym użytkowniku, dlatego też większość procesów zostanie zautomatyzowana. Ponadto urządzenie umożliwia połączenie z telefonem użytkownika pozwalając na podgląd „na żywo” aktualnie rejestrowanego filmu i powinno sprawdzić się w większości warunków świetlno-pogodowych. W zestawie, oprócz samej kamery znajdziemy niewielkich rozmiarów statyw, który po złożeniu można będzie wykorzystać w formie uchwytu.

Samsung Gear

W trakcie konferencji SDC 2016 Samsung poinformował także o pracach nad goglami wirtualnej rzeczywistości, które miałyby jakością dorównać największym graczom VR-owego rynku – Oculus Rift i HTC Vive – ale byłyby bezprzewodowe i nie wymagałyby konieczności posiadania konkretnego modelu smartfona. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.