W ubiegłym tygodniu poznaliśmy przybliżoną datę premiery konsumenckiej wersji Oculus Rift. Przy okazji twórcy gogli obiecali, że co tydzień będą publikować kolejne kluczowe informacje, które powinny zainteresować twórców gier i aplikacji wirtualnej rzeczywistości oraz osoby niecierpliwie wyczekujące debiutu sklepowego Oculusa. Tak też się stało. Firma opublikowała na oficjalnym blogu rekomendowaną specyfikacje techniczną dla komputerów PC.

Aby w pełni cieszyć się możliwościami wirtualnej rzeczywistości Oculus VR sugeruje wyposażenie komputera w kartę graficzną NVIDIA GTX 970 lub AMD 290, procesor Intel i5-4590, co najmniej 8GB pamięci RAM, interfejs HDMI 1.3, dwa porty USB 3.0, oraz system Windows 7 SP1 lub nowszy. Oprócz przyszłych użytkowników gogli opublikowane wymagania przydadzą się również deweloperom, którzy będą mieli co najmniej 8 miesięcy na zoptymalizowanie swoich projektów przed wielką premierą, która nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.

„Naszym celem jest, aby wszystkie gry i aplikacje działały idealnie na tej konfiguracji. Wierzymy, że optymalizacja i dostosowanie gier do znanej specyfikacji będzie podstawą sukcesu wirtualnej rzeczywistości i uprości proces ich tworzenia oraz osiągnięcie stanu imersji.” – głosi oficjalny komunikat twórców Oculusa.

Inną istotną informację ujawnił na swoim blogu Atman Binstock (Oculus VR Chief Architect). Według niego Oculus pracować będzie w rozdzielczości 2160×1200 (podzielone na dwa ekrany) z odświeżaniem równym 90 Hz, wyświetlając przy tym 233 milionów pikseli na sekundę. Atman porównał te dane ze współczesnymi grami pracującymi w rozdzielczości 1080p (60Hz) i wyświetlającymi 124 milionów pikseli na sekundę. Według jego wyliczeń oznacza to, ze Oculus potrzebować będzie około 3 razy mocniejszego procesora graficznego.

Oculus Rift CV1_2

Przy okazji opublikowano nowy SDK w wersji 0.6.0. Lista poprawek obejmuje uproszczenie interfejsu API, usunięcie zniekształceń renderowania, pracę na warstwach (dzięki temu poprawi się sposób wyświetlania tekstu w środowisku VR) oraz wiele innych poprawek wpływających na stabilność oprogramowania. Pełną listę zmian można znaleźć w tym miejscu. SDK 0.6.0 dostępny jest do pobrania tutaj.

Korzystając z zamieszania firma przypomniała o trwającym konkursie na najlepsze gry, aplikacje i doświadczenia na mobilne gogle Gear VR, który wkroczył w fazę głosowania. Do ostatecznego etapu zakwalifikowało się ponad 300 projektów. Podsumowanie najciekawszych z nich znajdziecie w osobnym artykule.

Już za miesiąc w Los Angeles odbędą się tragi gier komputerowych E3, gdzie spodziewamy się ogłoszenia tytułów startowych, które pojawią się wraz z premierą Oculusa. Do tego czasu firma będzie co tydzień odsłaniać kolejne szczegóły dotyczące najbardziej wyczekiwanych gogli wirtualnej rzeczywistości. Zachęcamy do polubienia naszego fanpage na Facebooku i Twitterze, gdzie poinformujemy Was o kolejnych szczegółach dotyczących premiery oraz innych informacjach ze świata Virtual Reality.