W trakcie konferencji Vision Summit 2016 w Hollywood, poświęconej technologiom VR i AR, zorganizowano ceremonię rozdania nagród dla najlepszych gier i doświadczeń wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości, a także filmów 360°. Spośród 250 zgłoszonych projektów organizatorzy wybrali po jednym dla każdej z ośmiu kategorii.

Ceremonię Vision Summit VR/AR Awards poprowadziła Nonny de la Peña, propagatorka nowego gatunku dziennikarstwa zwanego „Immersive journalism”. Poniżej lista wszystkich nagrodzonych projektów.

Najlepsza gra – Budget Cuts

Gra szpiegowska, która jest dopiero na wczesnym etapie produkcji. Więcej na temat Budget Cuts pisaliśmy w związku z interesującym patentem na problem lokomocji w SteamVR Lighthouse zaprezentowanym przez twórców gry. Więcej na ten temat – tutaj.

Najlepsze doświadczenie VR – Thunderbird: The Legend Begins

Thunderbird: The Legend Begins to pierwszy odcinek serii tworzonej z przeznaczeniem na gogle wirtualnej rzeczywistości, pozwalającej wyruszyć w interaktywną podróż, podczas której odkryjemy sekrety owianej tajemnicą starożytnej legendy.

Najlepsze doświadczenie AR – Eleanor of Ayer

Gra logiczna rozszerzonej rzeczywistości, przeznaczona na urządzenia mobilne. Zadanie gracza polega na rozwiązaniu zagadki tajemniczej śmierci wokalistki fikcyjnego zespołu rockowego.

Vision Inspire Award – I Expect You to Die

W grze wcielimy się w rolę szpiega, który posiada zdolność do przenoszenia obiektów siłą umysłu. Musimy wykorzystać dane nam możliwości, aby przetrwać wiele niebezpiecznych sytuacji, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Demo I Expect You To Die dostępne jest do pobrania w serwisie Oculus Share.

Technical Achievement Award – Modbox

Modbox jest wieloosobową piaskownicą, pozwalającą kreować i realizować własne pomysły bezpośrednio na goglach VR. Aplikacja wykorzystuje należące do SteamVR kontrolery wirtualnej rzeczywistości wraz z systemem śledzenia ruchów gracza – Lighthouse. Dzięki temu użytkownicy HTC Vive mogą z dostępnych na starcie przedmiotów i materiałów w intuicyjny sposób tworzyć własne światy i ustalać panujące w nich zasady. Więcej na temat aplikacji przeczytacie tutaj.

Artistic Achievement Award – TECHNOLUST

Przygodówka w klimatach Cyberpunk. Powstająca produkcja, która otrzymała nagrodę artystyczną Vision Summit, inspirowana jest filmami science-fiction z lat 80-90 ubiegłego stulecia, takimi jak Blade Runner, Neuromancer czy Robocop.

Najlepszy film/interaktywna historia – Apollo 11 VR

Doświadczenie Apollo 11 VR będzie tytułem startowym wszystkich najpopularniejszych dotychczas gogli VR i zabierze widza w słynną pierwszą podróż na księżyc z 1969 roku. Aplikacja powstaje z myślą o zastosowaniach w edukacji i wykorzysta archiwalne zdjęcia zarejestrowane przez NASA oraz oryginalne dźwięki z centrum kontroli lotu. Więcej na temat Apollo 11 VR.

Best Live-Action Experience – U2 Song for Someone

360-stopniowy teledysk zespołu U2.

Szerszą relację z konferencji Vision Summit 2016 znajdziecie na łamach vrHunters w tym miejscu.