Wyciekła specyfikacja najnowszego mobilnego procesora firmy Qualcomm – Snapdragon 835 – który zostanie zaprezentowany podczas targów CES 2017. Może mieć on duże znaczenie dla rozwoju branży mobilnych gogli VR.

Tuż przed rozpoczęciem targów CES 2017, które oficjalnie ruszą w najbliższy czwartek, wyciekły dane na temat nowego mobilnego procesora Snapdragon 835. Jeżeli informacje się potwierdzą, a wiele na to wskazuje, branża ‚mobile VR’ zyska spory zastrzyk dodatkowej mocy obliczeniowej.

Qualcomm Snapdragon 835 zostanie wyposażony w osiem rdzeni Kryo 280, które poprawią ogólną wydajność o 27 procent względem dotychczasowego lidera – Snapdragona 821. Z kolei układ graficzny Adreno 540 względem Adreno 530 to progres na poziomie 25 procent. Aż o 40 procent zmniejszy się zapotrzebowanie na energię, co pozwoli m.in. na 7 godzin stumieniowania filmów w rozdzielczości 4K.

Jak to wszystko przełoży się na wirtualną rzeczywistość dokładnie nie wiadomo. Niemniej jednak Qualcomm twierdzi, że procesor pozwoli on na uruchomienie nowej generacji mobilnych doświadczeń VR i AR. Poprawie na pewno ulegną algorytmy odpowiedzialne za dźwięk 3D, a co dla wielu może okazać się wybawieniem, zmniejszy się opóźnienie w przesyle obrazu względem obrotu głowy użytkownika mobilnych gogli.

Informacji na temat pierwszych smartfonów wyposażonych w procesor Snapdragon 835 powinniśmy oczekiwać w okolicach lutego.

 • Danax

  Spoko. W walce o mobilne AR/VR brakuje jeszcze Apple. Jak wejdą do gry ze swoimi okularami w 20017 lub 2018 to zacznie się prawdziwa konkurencja.

  • opal

   To niech się zepną bo samsung w tym roku atakuje drugą wersją gear’a + jakiś sprzęcik podchodzący pod hololens. Nie mniej – 2017 będzie ciekawy dla AR i VR. o 2018 już nie wspominając 🙂

   • Danax

    Mam nadzieję, że zepną się w tym roku. Jak nie to w przyszłym. Zauważ, że w kwestii AR do ktorej celuje Apple tak naprawdę nie ma jeszcze żadnych poważnych graczy rynkowych. Google Glass się zwinęło zanim się rozwinęło. Microsoft HoloLens kosztuje 100000PLN. Nikt inny nie liczy się na tym rynku. Apple może być pierwsze. Samsung nie jest w stanie zrobić własnego rozwiązania bo nie ma własnego systemu operacyjnego do AR.