Najbliższy tydzień dla miłośników wirtualnej rzeczywistości zapowiada się wyjątkowo interesująco. W czwartek odbędzie się konferencja prasowa twórców Oculusa, na której prawdopodobnie poznamy kolejne kluczowe fakty dotyczące konsumenckiej wersji najbardziej wyczekiwanych gogli VR. Natomiast w piątek w Łodzi rozpocznie się pierwszy w Polsce festiwal wirtualnej rzeczywistości UNIT9 VR Challenge. Zanim jednak to nastąpi zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń z branży Virtual Reality, które miały miejsce podczas minionego tygodnia.

***

Chernobyl VR Project w TVP Katowice

reality 51

TVP Katowice wyemitowała ciekawy reportaż dotyczący projektu Chernobyl VR, o którym pisaliśmy jakiś czas temu na łamach vrHunters.pl

Inicjatywa gliwickiego studia The Farm 51 powstająca przy użyciu nowatorskiej technologii Reality 51, ma na celu stworzenie około dwugodzinnego interaktywnego filmu dokumentalnego przeznaczonego na gogle ‪VR‬ (potwierdzono ‪‎Oculus Rift‬, ‪‎Project Morpheus‬ oraz Samsung ‪GearVR‬), który zostanie nakręcony w słynnym mieście Prypeć i w Czarnobylu. Wspomniany materiał znajduje się w tym miejscu.

***

Nowy trailer The Assembly

The Assembly – intrygująca przygodówka, w której gracze trafiają do podziemnego świata szalonych naukowców i inżynierów – trafi na wszystkie najpopularniejsze obecnie gogle VR. Zapowiedziana rok temu na Project Morpheus gra studia nDreams otrzyma również wsparcie dla gogli HTC Vive i pojawi się prawdopodobnie jeszcze w listopadzie, wraz z premierą headsetu. Kilka miesięcy później taką możliwość otrzymają także posiadacze konsumenckiej wersji Oculus Rift.

Autorzy The Assembly w związku ze zbliżającymi się targami E3 opublikowali nowy trailer.

***

Nvidia jednak stworzy własne gogle VR?

Gameworks VR

Pod koniec lutego pojawiły się plotki, iż Nvidia – czołowy producent układów graficznych – zamierza zaprezentować na GDC 2015 własne gogle wirtualnej rzeczywistości o nazwie Titan VR. Takie wydarzenie jednak nie miało miejsca. Jak się okazuje, plotki mogą potwierdzić się dopiero za jakiś czas. Serwis declassifiled.com dotarł do najnowszych patentów firmy, które przedstawiają urządzenie wyglądające jak gogle VR. Schematy prezentujące patenty Nvidii znajdziecie tutaj.

***

The Nepal Quake Project

Amerykańska firma medialna RYOT nakręciła 360-stopniowy film dokumentalny dla wirtualnej rzeczywistości obrazujący skutki niedawnego trzęsienia ziemi w Nepalu. Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że czterominutowy materiał VR posłuży jako przykład tego, jak w niedalekiej przyszłości mogą wyglądać programy informacyjne, które pozwolą widzom przenieść się w centrum ważnych wydarzeń i doświadczyć efektu obecności.

***

Popularne londyńskie Muzeum Historii Naturalnej już wkrótce wprowadzi do swojej oferty doświadczenie VR zatytułowane „First Life”, za powstanie którego odpowiada Atlantic Productions oraz słynny brytyjski podróżnik Sir David Attenborough. Stworzona na gogle Samsung Gear VR aplikacja przeniesie zwiedzających muzeum 500 milionów lat wstecz – do okresu kambru – gdzie będą mogli spotkać się z pierwszymi mieszkańcami naszej planety.

Sir Michael Dixon – dyrektor Natural History Museum w Londynie – przyznał, iż jego instytucja zawsze poszukuje nowych sposobów na przedstawienie historii świata, a technologia wirtualnej rzeczywistości pozwoli przenieść się w miejsca do tej pory nieosiągalne, co w przyszłości może diametralnie zmienić sposób zwiedzania muzeów i prezentacji eksponatów.

***

Bieżnia Cyberith Virtualizer + Oculus RIFT + GTA 5

Twórcy bieżni VR Cyberith Virtualizer opublikowali kolejny film prezentujący możliwości wciąż czekającego na swoją premierę urządzenia. Tym razem zobaczymy jak Virtualizer spisuje się w przypadku pościgów i ucieczek.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Neos: The Universe – Wszechświat jest wielki. Naprawdę wielki… Kolejna wysokiej jakości aplikacja ukazująca możliwości wirtualnej rzeczywistości stworzona przez Tomasa Mariancika, twórcę nagradzanego w branży VR doświadczenia SightLine: The Chair. Neos: The Universe zdobyło jedną z nagród w zakończonym przed paroma dniami konkursie Oculus Mobile VR Jam 2015. Na tę chwilę aplikacja posiada najwyższą ocenę w serwisie Oculus VR Share (4,8/5).

All Is Dust – Pierwszoosobowy horror osadzony w roku 1931 w Oklahomie podczas okresu „Dust Bowl”, czyli słynnych suszy i burzy pyłowych, które nawiedziły Stany Zjednoczone w pierwszej połowie XX wieku. Gracz wciela się w postać farmera, którego zadaniem jest eksploracja otoczenia i zbadanie dziwnych odgłosów dobiegających z farmy w trakcie nocy. All Is Dust jakiś czas temu otrzymał „zielone światło” na platformie Steam.

BrickBox – Aplikacja pozwalająca budować w wirtualnej rzeczywistości konstrukcje z elementów przypominających popularne klocki Lego.

The Hum: Abductions – Proof of Concept – Kolejny First Person Horror VR.

tester – Gra z widokiem z perspektywy trzeciej osoby.

Cyberphobia – Doświadczenie VR tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– nowej karcie graficznej Nvidia GeForce GTX 980 Ti dedykowanej wirtualnej rzeczywistości;
– kolejnych usprawnieniach bieżni VR Cyberith Virtualizer;
– zwycięzcach konkursu Oculus Mobile VR Jam 2015;
– drugim filmie VR od Oculus Story Studio;
– oraz o pierwszych zestawach SteamVR HTC Vive, które zaczynają docierać do deweloperów.