Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wydarzeń w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Nowy Oculus SDK 0.4.4

Oculus Rift DK2 latency tester
Oculus VR wypuścił kolejną aktualizację pakietu narzędzi dla deweloperów. Najnowszy SDK oznaczony numerem 0.4.4 Beta tradycyjnie wprowadza szereg poprawek i usprawnień mających na celu ułatwienie twórcom aplikacji pracy nad treściami dedykowanymi goglom Oculus Rift. Najbardziej oczekiwaną zmianą jest poprawa zasięgu pola widzenia, na którą narzekało wielu użytkowników gogli po wydaniu poprzedniej wersji SDK. Pełna lista zmian dostępna jest w tym miejscu. Oculus SDK 0.4.4 Beta można pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony Oculus VR (wymagana rejestracja).

***

W Polsce powstało Laboratorium Sci-Fi

Na Politechniki Gdańskiej powstało laboratorium science-fiction. Inwestycja, której koszty wyniosły około 14,5 milionów złotych powstała ze środków Unii Europejskiej. Laboratorium wyposażone zostało w wirtualną jaskinię składającą się ze ścian będących ekranami oraz kulę 3D, która ma za zadanie umożliwić poruszanie się w wirtualnym świecie.

Wchodząc do tego pomieszczenia, za pomocą specjalnych gogli zanurzamy się w świecie wirtualnym. Mamy wrażenie, że rzeczywiście w nim jesteśmy. Do tego komputer potrafi tak zwizualizować wirtualny świat, żeby dostosować go do naszej pozycji – mówi dr Jacek Lebiedź, kierownik i jeden z pomysłodawców Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej. – Drugim elementem jest sferyczny symulator chodu, czyli kula/sfera umieszczona na rolkach, która, niczym kołowrotek dla chomika, pozwala użytkownikowi biegać, chodzić wewnątrz niej.

Więcej na temat projektu można przeczytać w serwisie trojmiasto.pl.

***

Trwa wyścig platform streamingowych 360º

Zaczyna się robić tłoczno na rynku serwisów streamingowych dla filmów VR 360 stopni. Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy o platformie vcemo, która zamierza pozyskać finansowanie swojego projektu poprzez Kickstarter, a na horyzoncie pojawiły się kolejne dwa start-upy – vyuu oraz Littlstar. Wszystkie te platformy łączy pomysł stworzenia odpowiednika YouTube dla materiałów dedykowanych wirtualnej rzeczywistości. Podczas gdy vcemo wciąż jest w fazie zbiórki funduszy, konkurenci planują wypuścić swoje własne aplikacje już w najbliższej przyszłości.

***

Paul McCartney ‘Live and Let Die’ 360 także dla Oculus Rift

Paul McCartney koncert

Użytkownicy gogli Oculus Rift mogą już pobrać 360-stopniowe nagranie utworu „Live and Let Die” wykonane przez Paula McCartneya w obecności 70 tysięcy fanów w Candlestick Park, San Francisco, w miejscu, w którym prawie 50 lat wcześniej odbył się ostatni koncert zespołu The Beatles. Dotychczas materiał dostępny był dla posiadaczy Google Cardboard, okularów VR opartych na smartfonie z systemem Android. O nagraniu pisaliśmy jakiś czas temu w tym miejscu.

Firma Jaunt – odpowiedzialna za rejestrację koncertu – opublikowała także trzy inne trailery, nadchodzących produkcji przeznaczonych dla gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, Google Cardboard lub podobnych.

The Mission opowiada o operacji specjalnej II wojny światowej podczas jednej z bitew na froncie wschodnim.

Black Mass według twórców to horror dla dojrzałych widzów. Budzimy się uwięzieni w dziwnym, przerażającym pokoju…

Kaiju Fury umieszcza widza w centrum dużego miasta podczas scen znanych z serii Godzilla. Reżyser i scenarzysta filmu, a także specjalista od efektów specjalnych – Ian Hunter – w przeszłości pracował przy takich filmach jak Incepcja, Noc w Muzeum, Wojna Światów czy Szklana Pułapka.

Wszystkie trailery można pobrać ze strony jauntvr.com.

***

SuperBanan odwiedza miasteczko South Park

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

W zeszłym tygodniu w serwisie Oculus Share pojawiło się kilka wartych wypróbowania aplikacji.

Bonzini VR: Virtual Table Football – wirtualne piłkarzyki stworzone przez polską firmę VR ONE, której produkcje prezentowaliśmy już na łamach portalu.

360 Time Travelers – Chapter 2 – Samurai – Druga część podróży w czasie, przeniesie nas tym razem do starożytnej Japonii. Warto sprawdzić także pierwszą część, która osadzona została w starożytnym Egipcie.

VRMT: A Worldbuilding Experience – to zestaw narzędzi, który pozwoli (także w trybie multiplayer) zbudować od podstaw własny wirtualny świat.

Fists Of Fire VR – Gracz stojąc na podeście strzela, blokuje i unika strzałów przeciwnika. Kule ognia wypuszczamy własnymi dłońmi dzięki wykorzystaniu kontrolera Leap Motion zamontowanego na goglach Oculus Rift.

Celestial Chants – aplikacja stworzona dla osób praktykujących techniki medytacji.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– aplikacji SightLine: The Chair – najbardziej immersyjnym doświadczeniem 2014 Virtual Reality Awards
– firmie Apple, która poszukuje specjalistów od wirtualnej rzeczywistości
– wykorzystaniu technologii VR w branży turystycznej
– platformie społecznościowej VR – Ceek
– oraz o aplikacji GE Sub Sea VR, która pozwoli na odbycie podróży małą łodzią podwodną.