Za nami bogata w zapowiedzi z branży VR konferencja GDC 2015. Jednak nie tylko w San Francisco działy się warte odnotowania wydarzenia. Zapraszamy na Przegląd tygodnia z vrHunters.

***

Przedwojenne Choszczno zrekonstruowane w VR

Ośmioosobowa grupa Polaków z wrocławskiej ekipy Odyssey zrekonstruowała przedwojenne miasto Choszczno, całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Projekt Arnswalde VR (Arnswalde to dawna nazwa miejscowości) zostanie zaprezentowany przy użyciu gogli VR Oculus Rift i stworzono go na silniku UE4. Twórcom udało się wirtualnie odrestaurować 99% oryginalnej zabudowy z zachowaniem wysokiego poziomu szczegółowości.

„Postanowiliśmy odtworzyć wygląd miasta niemieckiego, z niemieckimi szyldami, nazwami ulic, urzędami i flagami. Jednocześnie jesteśmy Polakami i robimy to w poczuciu, że odtwarzamy nasze miasto, łącząc to, co polskie i niemieckie.”

Oficjalna prezentacja Arnswalde VR odbędzie się już 14 marca w Choszczeńskim Domu Kultury. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

***

Cybercook czyli wirtualna kuchnia

W oficjalnym sklepie Samsung Gear VR pojawiło się demo aplikacji pozwalającej na gotowanie w wirtualnej rzeczywistości. Cybercook jest dziełem angielskiego studia Starship, którego celem jest stworzenie oprogramowania pomocnego w nauce sztuki kulinarnej i pokonania lęku przed kuchennym eksperymentowaniem. Tytuł pozwoli dokonać poprzez aplikację zakupu prawdziwego sprzętu kuchennego i odpowiednich naczyń, tak aby użytkownik mógł w rzeczywistości wykorzystać wiedzę nabytą dzięki Cybercook.

***

Ufundowano gogle SEER AR

Na Kickstarterze zakończyła się zbiórka pieniędzy związana z projektem gogli Augmented Reality o nazwie SEER. Podczas akcji zebrano 160.000$ (cel – 100.000$), które zostaną przeznaczone na stworzenie headsetu rozszerzonej rzeczywistości reklamowanego jako „hełm AR z największym na świecie kątem pola widzenia” wynoszącym 100°. W jaki sposób firma chce osiągnąć tak wysoki – w przypadku headsetów AR – wynik? Zasada działania SEER opiera się na wykorzystaniu dowolnego smartfona. Urządzenie za pomocą skomplikowanego systemu luster odzwierciedla obraz ze smartfona na specjalnej powlekanej osłonie, osiągając w tej sposób pole widzenia porównywalne z goglami VR Oculus Rift.

***

SUPERHOT gameplay

W sieci pojawiły się filmy prezentujące gameplaye z rewolucyjnej polskiej strzelanki SUPERHOT tworzonej na Oculus Rift, której pełna wersja powinna ukazać się w okolicach czerwca. Poniższe materiały prezentują rozgrywkę w trybie z fabułą (Story Mode) oraz z niekończącymi się falami przeciwników (Endless). Więcej na temat gry napisaliśmy w tym miejscu.

***

Musical VR [NUREN] z dotacją

[NUREN] The New Renaissance – pełnometrażowy musical VR dla Oculus Rift – otrzymał dotację rozwojową w wysokości 18.000 dolarów od twórców silnika graficznego UE4. W zeszłym miesiącu Epic Games ogłosił powstanie specjalnego funduszu nagradzającego najciekawsze projekty realizowany na ich autorskim silniku. Łącznie do rozdysponowania przeznaczono 5 milionów dolarów. [NUREN] jest pierwszym projektem VR, który otrzymał tego typu pomoc finansową. Więcej o tym niewątpliwie innowacyjnym musicalu możecie przeczytać tutaj.

***

Loading Human pokazano na GDC 2015

Podczas GDC zaprezentowano grywalną wersję przygodówki FPP Loading Human, która powstaje z myślą o goglach Oculus Rift. Gra opowiada historię pisarza André, cierpiącego na zanik pamięci. Jedynym ratunkiem dla bohatera, w którego postać się wcielimy jest transport jego świadomości do ciała robota. Jednak, aby tego dokonać André musi przypomnieć sobie szczegóły ze swojego dotychczasowego życia i ‚przeżyć’ je na nowo. Poniżej możecie obejrzeć czterominutowy film przedstawiający gameplay z rozgrywki.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

VR Karts – Wyścigi gokartów w cukierkowej oprawie. Zbieraj bonusy i używaj broni, aby zdobyć przewagę nad przeciwnikami.

Voxel Paint – Narzędzie graficzne pozwalające na tworzenie przy użyciu siatki 3D niewielkich wokselowych modeli.

ClutchVR – Symulator jazdy przeznaczony do nauki prowadzenia samochodu. Wersja alpha obejmuje jedynie kurs podstawowy. Pełna wersja zaoferuje sześć zróżnicowanych lekcji zawierających m.in. postawy nauki jazdy, naukę parkowania czy reakcje na drogowe zagrożenia.

City Z – Zombie-Shooter z widokiem z góry i ze światem generowanym losowo w trakcie rozpoczęcia rozgrywki.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– dacie premiery Project Morpheus;
– aktualizacji projektu OSVR Hacker Dev-Kit;
– goglach Valve „Steam VR”;
– firmie Oculus VR na GDC 2015;
– konsumenckiej premierze Samsung Gear VR;
Liquid VR, czyli pomyśle AMD na wirtualną rzeczywistość;
– goglach Nvidii „Titan VR”, które okazały się plotką;
– oraz o płatnej ofercie sklepu dla Gear VR.