W końcu zapowiedziano przybliżoną datę premiery Oculus Rift. Wiadomością tą od kilku dni żyje społeczność skupiona wokół technologii Virtual Reality, jednak to nie jedyna warta odnotowania informacja. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia.

***

HTC Vive rusza w świat

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ruszy wysyłka pierwszej partii deweloperskiej wersji gogli HTC Vive. Urządzenia otrzymają bezpłatnie wyselekcjonowane studia deweloperskie, które zgłosiły taką chęć i posiadają wykwalifikowaną załogę. Przy okazji jest już niemal pewne, że „dev-kity” nie będą udostępnione do sprzedaży, tak jak ma to miejsce w przypadku gogli Oculus Rift. Nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwości i oczekiwać listopada, kiedy to konsumencka wersja headsetu powinna trafić do publicznej sprzedaży.

***

Avengers tytułem startowym Gear VR dla S6

W ubiegłym tygodniu miała miejsce premiera nowej edycji mobilnych gogli wirtualnej rzeczywistości Gear VR współpracująca z najnowszymi flagowymi smartfonami Samsunga – Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge. Użytkownicy na starcie, oprócz podstawowej zawartości zintegrowanego z goglami sklepu otrzymają możliwość uruchomienia doświadczenia Battle for Avengers Tower. Jest to 360-stopniowy krótkometrażowy materiał stworzony w celu promocji filmu Avengers: Czas Ultrona (The Avengers: Age of Ultron), który przenosi użytkownika gogli w świat znany z uniwersum Marvela. Więcej na temat premiery Gear VR dla Galaxy S6 pisaliśmy w tym miejscu.

***

Mecz piłki nożnej z widokiem z lotu ptaka

Norweska telewizja przeprowadziła nietypowy eksperyment organizując mecz piłki nożnej w okularach wirtualnej rzeczywistości. Wszyscy piłkarze oraz sędzia musieli poradzić sobie na boisku w oparciu o widok z perspektywy lotu ptaka. Jak się okazuje już samo poruszanie się w takich warunkach może przysporzyć wiele problemów…

***

Serwis polygamia.pl przeprowadził wywiad z Damianem Boczkiem, twórcą polskich gogli wirtualnej rzeczywistości Cmoar, które nie tak dawno z sukcesem ukończyły zbiórkę funduszy na Kickstarterze. Prawie godzinny podcast poświęcony w całości technologiom Virtual Reality znajduje się w tym miejscu.

***

Zielone światło dla All Is Dust

Na Steamie pojawił się nowy horror współpracujący z goglami Oculus Rift – All Is Dust. Produkcja otrzymała od graczy „zielone światło” co oznacza, że wkrótce trafi do publicznej sprzedaży w cyfrowym sklepie Valve. Gra jest pierwszoosobowym horrorem osadzonym w roku 1931 w Oklahomie podczas okresu „Dust Bowl”, czyli słynnych suszy i burzy pyłowych, które nawiedziły Stany Zjednoczone w pierwszej połowie XX wieku. Gracz wciela się w postać farmera, którego zadaniem jest eksploracja otoczenia i zbadanie dziwnych odgłosów dobiegających z farmy w trakcie nocy. All Is Dust będzie grą całkowicie darmową i ma pojawić się jeszcze tego lata.

***

Nanocopter sterowany kartonowymi goglami

W serwisie Indiegogo dobiega końca zbiórka funduszy na Nanocopter ELF, który jest dronem sterowanym za pomocą smartfona. Wyświetlacz telefonu może również posłużyć do obserwowania obrazu rejestrowanego przez urządzenie, a wystarczą do tego najzwyklejsze kartonowe gogle. ELF rejestruje obrazy w rozdzielczości 720p łącząc się ze smartfonem za pomocą technologii Bluetooth 4.0. VR dron na chwilę obecną zebrał już ponad 120 tysięcy dolarów.

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Tym razem na platformie Oculus VR Share wyjątkowo nie pojawiła się żadna nowa gra ani doświadczenie VR. W zamian za to przedstawiamy zestawienie 10 najpopularniejszych w ubiegłym tygodniu gier i aplikacji z serwisu WEARVR, będącego ciekawą alternatywą dla platformy Oculusa.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– przybliżonej dacie premiery oraz spekulacjach na temat ceny konsumenckiego Oculusa;
– amerykańskiej premierze Samsung Gear VR dla Galaxy S6 i S6 Edge;
– zwiedzaniu grobowca faraona za pomocą „Real Virtuality”;
– spekulacjach na temat ceny Microsoft Hololens;
– haptycznej rękawicy Hands Omni;
FeelReal – zapachowej masce VR;
– oraz o prezentacji technologii Reality 51.