Wydarzenia zeszłego tygodnia w branży wirtualnej rzeczywistości zdominowane zostały przez informacje dobiegające z targów CES 2015. Już wkrótce opublikujemy szczegółowe podsumowanie imprezy, a tymczasem zapraszamy na przegląd pozostałych aktualności ze świata VR.

***

W Radiu Gdańsk wyemitowany został wywiad z przedstawicielami firmy VR ONE, która zajmuje się kreowaniem aplikacji z użyciem wirtualnej rzeczywistości. W wywiadzie mowa o przyszłości VR, zarówno gier jak i nowatorskich filmów 3D, w których możemy się swobodnie rozglądać.

Zapraszamy do posłuchania całej 25 minutowej audycji na stronie Radia Gdańsk.

„Dla dziennikarza Radia Gdańsk to był dość bogaty dzień. Najpierw w górach pojeździł kolejką nad przepaściami, potem paralotnią polatał nad Sopotem i na koniec odwiedziłem swój nowy 100 metrowy apartament w lofcie. Królewskie życie? Nie, to tylko wirtualna rzeczywistość. Nad takimi okularami, a właściwie oprogramowaniem do nich, pracują Damian Karczewski i Paweł Łaźniak z VR ONE z PPNT w Gdyni.” – Radio Gdańsk

***

W barze z goglami Gear VR

Dwójka amerykanów przeprowadziła ciekawy eksperyment społeczny idąc do baru z mobilnymi goglami Samsung Gear VR. Nie wiadomo czy wyciągnęli z eksperymentu jakieś interesujące wnioski jednak wydaje się, że w USA widok ludzi w miejscach publicznych z goglami VR na twarzy nikogo zbytnio nie dziwi. Okazało się również, że mimo podglądu świata rzeczywistego z wbudowanej kamery, spożywanie posiłków w tego typu urządzenia nie należy do czynności prostych.

***

Okulary VR pomogą w walce z bólem

W serwisie wyborcza.pl pojawił się interesujący artykuł na temat zastosowania wirtualnej rzeczywistości w walce z bólem.

„Badania wykazały, że chorzy, którzy z sali szpitalnej mają przyjemny dla oka krajobraz, szybciej dochodzą do zdrowia. Można im było zmniejszyć dawkę środków przeciwbólowych. Wrocławscy psychologowie odciągają uwagę od bólu, przenosząc pacjenta w przyjemną dla oka wirtualną rzeczywistość. Wystarczy, że założą gogle.”

Cały artykuł dostępny jest do przeczytania w tym miejscu.

***

Powstaje platforma VR do nauki języków obcych

Firma Learn Immersive zamierza wykorzystać gogle wirtualnej rzeczywistości do nauki języków obcych. Na swojej platformie chcą udostępniać wirtualne wycieczki po różnych krajach, a podczas eksploracji tych lokacji użytkownik będzie mógł zapoznać się ze słownictwem w wybranym języku. Będą także testy sprawdzające wiedzę i nagrania audio. Do swojego projektu chcą zaprosić innych deweloperów, którzy mogliby zarabiać poprzez udostępnianie na platformie swoich produktów i liczą na współpracę wszystkich zainteresownych. Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie Learn Immersive.

***

Samsung Gear VR w praktyce…

***

Nowości Oculus VR Share

oculus share beta pasek

Dream Beach – Posiadacze Oculus Rift otrzymali kolejną aplikację, dzięki której będą mogli zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. W przeciwieństwie do tytułów takich jak Eden River, Guided Meditation czy Iceland, Dream Beach jest doświadczeniem w całości nakręconym przy użyciu kamery 360º. Trwający 30-minut materiał został zarejestrowany na australijskiej plaży Blowhole w Deep Creek.

Tigers Of Steel – aplikacja skierowana do fanów czołgów i miejskich pojedynków z ich udziałem. Autorzy przygotowali kilka zróżnicowanych lokacji, w których może odbywać się rozgrywka m.in. centrum europejskiego miasta, tokijska dzielnica Shibuya, autostrada czy iracka pustynia. Gra, jak podkreślają twórcy, charakteryzuje się wysokim stopniem trudności.

Discovering Space – możliwość odbycia wirtualnej podróży w kosmosie.

***

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o…

– prototypie Crescent Bay zaprezentowanym przez Oculus VR na targach CES 2015
– ostatecznej wersji bieżni VR Virtuix Omni
– goglach Avegant Glyph, które zadebiutują jesienią 2015
– serwisie YouTube planującym już wkrótce wprowadzić obsługę filmów 360º
– projekcie gogli OSVR (Open Source Virtual Reality)
– oraz o aplikacji video 360º Milk VR, uruchomionej przez Samsunga dla gogli Gear VR.